HomeŚwiat

Wielka Brytania przeciwna euroarmii i zjednoczonemu dowództwu

Wielka Brytania przeciwna euroarmii i  zjednoczonemu dowództwu

Wielka Brytania nie dopuści do powstania unijnej armii i jej zjednoczonego dowództwa, co Paryż i Berlin planują na połowę przyszłego roku. Brytyjski minister obrony Michael Fallon zareagował stanowczo na inicjatywę zaprezentowaną przez Niemcy i Francję na szczycie Unii w Bratysławie.

W wywiadzie dla Sunday Timesa brytyjski minister obrony powiedział, że Londyn nadal jest pełnoprawnym członkiem Unii i będzie się opierać wszelkim próbom rywalizacji z NATO. “Zawsze obawialiśmy się niepotrzebnego dublowania tego, co już mamy w postaci NATO” – dodał Fallon. Z kolei jeden z unijnych dyplomatów odpowiedział “Timesowi”, że “takie groźby blokowania planów współnoty nie ułatwią i tak trudnych negocjacji, kiedy Wielka Brytania przyjdzie do Brukseli w przyszłym roku z czapką w ręce w sprawie warunków Brexitu.”
Kilka dni temu poprzednik Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej Herman van Rompuy mówił w wywiadzie udzielonym BBC, że te negocjacje będą i tak bardzo trudne. “Wielka Brytania była już wcześniej członkiem Unii Europejskiej na bardzo specjalnych zasadach – nie była członkiem strefy euro i, strefy Schengen, nie wdrożyła pakietu socjalnego, prawnego i tak dalej, więc nie miała (w Unii) wielu przyjaciół” – powiedział van Rompuy BBC.

GDrymer/iar, Fot. Twitter.com

COMMENTS