HomePILNE

Wielka Brytania: Kluczowe stanowiska w rządzie B. Johnsona obsadzone

Wielka Brytania: Kluczowe stanowiska w rządzie B. Johnsona obsadzone

Kluczowe stanowiska w rządzie Borisa Johnsona obsadzone. Znamy nowych szefów MSW, MSZ i ministerstwa finansów. 

Dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Sajid Javid to teraz minister finasów – drugi co do ważności polityk na Wyspach. Jest synem imigrantów z Pakistanu, w przyszłości był bankierem.
Priti Patel została szefową MSW – resortu odpowiedzialnego między innymi za brexitową rejestrację imigrantów. Ma indyjskie korzenie. W przeszłości dała się poznać z ostrej retoryki wobec unijnych imigrantów. Wzywała do refom, wytykając imigrantom, że część z nich obciąża budżet państwa, bo przyjeżdża na Wyspy tylko po zasiłki.
Dominic Raab to były minister d spraw brexitu w rządzie Theresy May. Odszedł, bo uznał, ze jego ówczesna szefowa chciała, by pobrexitowa Brytania była zbyt blisko związana z Unią Europejską. Teraz został szefem MSZ.
Na stanowisku ministra do spraw wyjścia z Unii nie ma zmian – to Stephen Barclay, mianowany przez Theresę May po odejściu Dominica Raaba.
Zjednoczone Królestwo ma wyjść z Unii Europejskiej z końcem października. Premier Boris Johnson chce porozumieć się ze Wspólnotą co do nowych warunków i pragnie, by rozstanie odbyło się na podstawie umowy. Jeśli to się nie uda, to Londyn wybierze twardy brexit.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski/ Londyn/sjoCOMMENTS