HomePOLSKA

Wiele osób nie przyjmuje mandatów za brak maseczki. Kolejne ograniczenia wchodzą w życie

Wiele osób nie przyjmuje mandatów za brak maseczki. Kolejne ograniczenia wchodzą w życie

Ponad 55 tysięcy mandatów wypisali do tej pory policjanci w związku z niezakrywaniem ust i nosa przez obywateli. Tylko ostatniej doby ukarali w ten sposób 3 tysiące 800 osób. Nowe zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa obowiązują od ponad tygodnia.

Sierżant sztabowy Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji powiedział Polskiemu Radiu, że do tej pory policjanci skierowali do sądu ponad 14 i pół tysiąca wniosków o ukaranie w związku z niezasłanianiem ust i nosa.

“W przypadku niestosowania się do obowiązku zakrywania ust i nosa pouczyliśmy ponad 197 tysięcy osób, w ponad 55 tysiącach przypadków takich interwencji policjanci nałożyli mandaty karne” – powiedział policjant. “Pamiętajmy, że oprócz kar wystawiany przez policjantów – przez mandaty i wnioski o ukaranie do sądu, również służby sanitarne mogą nałożyć karę administracyjną z rygorem natychmiastowej wykonalności. Ta kara może sięgać nawet 30 tysięcy złotych” – przypomniał przedstawiciel Komendy Głównej Policji.

Ostatniej doby policjanci pouczyli ponad 1100 osób i 950 razy wyspisali wniosek o ukaranie do sądu. Jak mówi sierżant sztabowy Mariusz Kurczyk, policyjnych kontroli można spodziewać się wszędzie tam, gdzie obowiązują obostrzenia.

“W tych miejscach, w których jest obowiązek zakrywania ust i nosa, a jest takich miejsc całkiem sporo. Mówimy o miejscach ogólnodostępnych, z wyłączeniem na przykład parków i obszarów leśnych” – mówi sierżant sztabowy Mariusz Kurczyk. “Tak naprawdę w każdym miejscu, w którym ten obowiązek jest, a policjanci są świadkami naruszenia prawa – zawsze podejmujemy interwencję” – dodaje.

W całym kraju od ponad tygodnia, gdy cała Polska znalazła się w strefie żółtej, obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych, wewnątrz budynków użyteczności publicznej i w środkach transportu.
Jutro wejdą w życie ograniczenia dotyczące organizacji imprez okolicznościowych. Wesela i inne przyjęcia rodzinne nie będą mogły się odbywać w strefie czerwonej. W powiatach żółtych w takich wydarzeniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 20 osób, ale bez możliwości tańczenia.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wczesn./d mj/w dyd

COMMENTS