HomePOLSKA

Większość Polaków uważa, że Zjednoczona Prawica nie przetrwa do końca kadencji

Większość Polaków uważa, że Zjednoczona Prawica nie przetrwa do końca kadencji

Większość Polaków uważa, że Zjednoczona Prawica nie przetrwa do końca kadencji w 2023 roku – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski. Badanie wskazuje, że w Zjednoczoną Prawicę wierzą bardziej ludzie starsi, niż młodsi.

Ogólnopolskie protesty, związane z opublikowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji miały – zdaniem opozycji – sprawić, że rządy Zjednoczonej Prawicy zachwieją się i wkrótce upadną. Tymczasem sondaże nie były dla Prawa i Sprawiedliwości surowe. Owszem, partia Jarosława Kaczyńskiego straciła nieco poparcia, ale nie przełożyło się to na wzrost popularności formacji opozycyjnych. To dlatego, po trudnych kilku tygodniach, w obozie rządzącym odetchnięto z ulgą. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział nawet, że w lutym i marcu PiS przeprowadzi ofensywę programową.

 

Ale, jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla “WP”, Polacy stracili wiarę w przyszłość Zjednoczonej Prawicy. Respondentom zadano następujące pytanie: “Czy Pana/Pani zdaniem koalicja Zjednoczonej Prawicy – PiS-u, Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro i Porozumienia Jarosława Gowina przetrwa do końca kadencji w 2023 roku?”. 31,7 proc. ankietowanych uważa, że koalicja PiS-u, Solidarnej Polski i Porozumienia “raczej nie przetrwa” do kolejnych wyborów parlamentarnych. Odpowiedź “zdecydowanie nie” wskazało 13,4 proc. badanych, natomiast 29,1 proc. z nich twierdzi, że “raczej tak”, a 14 proc. “zdecydowanie tak”. 11,8 proc. respondentów nie ma w tej sprawie zdania.

 

Nie jest również niczym zaskakującym, że w przyszłość Zjednoczonej Prawicy bardziej wierzą ludzie starsi, niż młodsi. 18 proc. osób w wieku powyżej 70 lat odpowiedziało “raczej tak”, a 41 proc. respondentów – “zdecydowanie tak”, co daje w sumie 59 proc. – czytamy. Z kolei z grupy w wieku 18-29 nikt nie wskazał odpowiedzi “zdecydowanie tak” (33 proc. wybrało “raczej tak”). Z sondażu wynika również, że mężczyźni bardziej spodziewają się rozłamu koalicji (54 proc.). Natomiast 50 proc. kobiet uważa, że Zjednoczona Prawica przetrwa do końca kadencji.

 

Sondaż został przeprowadzony 27 listopada, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). N=1100, błąd oszacowania: 3 proc., próg ufności: 0,95.

 

aip

COMMENTS