15 C
Chicago
wtorek, 27 lutego, 2024

Więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Polsce będzie więcej amerykańskich żołnierzy i – najważniejsze w regionie – Dowództwo Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak po zakończeniu negocjacji nad polsko-amerykańską Wspólną Deklaracją Współpracy Obronnej. Obecnie trwają ostatnie prace nad finalną treścią porozumienia. W krótkim czasie ma ono zostać przyjęta przez oba kraje.

Jak powiedział szef MON-u Mariusz Błaszczak, osiągnięcie porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi to ważny moment dla bezpieczeństwa naszego kraju. Umowa gwarantuje, że w Polsce będzie stacjonowało przynajmniej o tysiąc żołnierzy amerykańskich więcej niż dotychczas.
Zgodnie z porozumieniem w Polsce zostanie zlokalizowane dowództwo korpusu wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych.
„Jest to najważniejsze dowództwo w naszej części Europy, dowództwo, które będzie sprawowało swoją rolę w stosunku do wszystkich sił amerykańskich operujących na wschodniej flance NATO” – mówił minister Błaszczak.
Oznacza to, że oprócz obecnego już w Polsce dowództwa dywizji, zlokalizowane tutaj będzie także dowództwo większego związku taktycznego sprawującego dowodzenie nad kilkoma dywizjami amerykańskimi.
Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że strona polska nie przesądza o tym, z jakich krajów amerykańscy żołnierze zostaną przeniesieni do Polski. Decyzja w tej sprawie należy do Stanów Zjednoczonych.
Zadowolenie z osiągniętego porozumienia wyraziła ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. W mediach społecznościowych napisała, że jest to realizacja wspólnej wizji prezydenta Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy dotyczącej amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Mytlewski, #Drążkiewicz/d kwi/i jf/w dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520