HomePILNE

Wichury na Pomorzu

Wichury na Pomorzu

Silny wiatr, opady śniegu, śniegu z deszczem i krupy śnieżnej – taka sytuacja utrzymuje się na Pomorzu od niedzieli. Na Bałtyku sztorm – wieje wiatr północny 7 do 8 w porywach 9 do 10 w skali Beauforta. Na drogach panują trudne warunki jazdy. W wielu miejscowościach nie ma prądu.

W poniedziałek, 28 listopada na Pomorzu wieje bardzo silny wiatr o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, z porywami do 80 km/h, z północnego zachodu i północy. Okresami zawieje śnieżne. W strefie brzegowej wschodniej wieje wiatr północny 7 do 8 w porywach 9 do 10 w skali B. W nocy na Pomorzu temperatura spadła poniżej 0°C. Spowodowało to zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników.

Temperatura minimalna od -2°C do 0°C, przy gruncie lokalnie do -3°C. Silny wiatr nawiewa śnieg na drogi, miejscami wciąż pada. Biało na drogach: krajowej “55” koło Kwidzyna, “siódemce” w Nowym Dworze Gdańskim, trójmiejskiej obwodnicy w rejonie Gdyni W związku ze sztormowym wiatrem z północy na Żuławach, Zalewie Wiślanym, w ujściowym odcinku Wisły oraz na wybrzeżu zachodnim i wschodnim przewidywany jest wzrost poziomów wody do strefy stanów ostrzegawczych.

Wiatr spowodował przerwy w dostawie prądu na Pomorzu. Najwięcej wyłączeń prądu jest w rejonie Bytowa i Tczewa (Osieczki Leśniczówka w gminie Kępice, Lębork, Kruszyna w gminie Kobylnica, Pszczółki, Kolnik, Tczew Górki, Ostaszewo) oraz na Powiślu i Źuławach (kilkanaście miejscowości w gminach Stare Pole, Malbork i Stegna).

red. aip, Fot.

COMMENTS