HomePILNE

Wiceszef KE poinformował komisarzy o sytuacji w Polsce

Wiceszef KE poinformował komisarzy o sytuacji w Polsce

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował komisarzy o sytuacji w Polsce w kontekście reform sądownictwa.

Na ostatnim posiedzeniu Komisji w tym roku Frans Timmermans mówił o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która jest zgodna z orzeczeniem unijnego Trybunału Sprawiedliwości i w pełni odpowiada na zarzuty Komisji. Wiceprzewodniczący Valdis Dombrovskis, który relacjonował przebieg posiedzenia poinformował, że Frans Timmermans mówił też o postępowaniach dyscyplinarnych wobec niektórych sędziów w Polsce, którzy skierowali pytania prejudycjalne do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Valdis Dombrovskis zapewniał też o woli Komisji do dialogu z Polską.

Wspomniał też, że zgodnie z orzeczeniem Trybunału z poniedziałku dotyczącym zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym, rząd w Warszawie ma do 17 stycznia przedstawić miesięczny raport z wykonania tego postanowienia. Taki jest oficjalny przekaz Komisji Europejskiej. Natomiast w nieoficjalnych rozmowach jeden z unijnych urzędników powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że po prezentacji wiceszefa Komisji nie było dyskusji wśród komisarzy. “Frans Timmermans przedstawił niezmienne stanowisko Komisji, które prezentował też podczas wysłuchania Polski na unijnej naradzie ministerialnej w ubiegłym tygodniu” – powiedział Beacie Płomeckiej urzędnik Komisji Europejskiej.

Inny rozmówca korespondentki Polskiego Radia dodał, że Frans Timmermans rekomendował kontynuowanie procedury związanej z artykułem 7 unijnego traktatu i pozostawienie skargi na Polskę w Trybunale Sprawiedliwości za ustawę o Sądzie Najwyższym. “Nie było żadnych pytań, ani wątpliwości w tej sprawie. Frans Timmermans ma poparcie Komisji” – usłyszała Beata Płomecka.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/sk

COMMENTS