20.5 C
Chicago
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Wiceprezes UOKiK: Decyzja ws. Volkswagen Group Polska zapadnie jesienią

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Postępowanie prowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeciwko Volkswagen Group Polska zakończy się jesienią. Poinformowała o tym w rozmowie z IAR wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska, która była jednym z prelegentów podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Sprawa ma związek ze stosowaniem w niektórych samochodach Volkswagena z silnikami Diesla oprogramowania, które w warunkach testowych pozwalało zaniżać wartość emisji tlenków azotu. „Postępowanie w stosunku do spółki Volkswagen jest na końcowym etapie. Zakładam, że decyzja zostanie wydana jesienią. Bardzo ważne w tym postępowaniu jest to, że udział w nim zgłosił prokurator, który jak zakładam, będzie również uczestniczył w postępowaniu na etapie sądowym” – powiedziała wiceprezes UOKiK. Dorota Karczewska dodała, że zainteresowanie tą sprawą wyraża również Komisja Europejska, z którą urząd na bieżąco wymienia informacje na ten temat.

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Volkswagen Group Polska na początku zeszłego roku. W trakcie wcześniejszego postępowania wyjaśniającego urząd między innymi przeanalizował materiały reklamowe dotyczące samochodów, które były wyposażone w system umożliwiający manipulację emisją spalin. Według ustaleń UOKiK, ich poziom w warunkach drogowych odbiegał od wartości przekazywanych konsumentom przez przedsiębiorcę, dlatego mogli oni zostać wprowadzeni w błąd.

Jeśli postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów potwierdzi winę przedsiębiorcy, to UOKiK może nałożyć na niego karę pieniężną w wysokości do 10 procent obrotu. Może ono także zakończyć się przyjęciem zobowiązania do podjęcia działań usuwających niekorzystne dla konsumentów skutki naruszenia przepisów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dawid Grygorcewicz/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520