Wicepremier Włoch po spotkaniu z Kaczyńskim: Włochy “oczywiście poprą” Polskę w kwestii zmian w wymiarze sprawiedliwości

Wicepremier Włoch po spotkaniu z Kaczyńskim: Włochy “oczywiście poprą” Polskę w kwestii zmian w wymiarze sprawiedliwości

Wicepremier Włoch Matteo Salvini powiedział Polskiemu Radiu, że Włochy “oczywiście poprą” Polskę w kwestii zmian w wymiarze sprawiedliwości. 
Włoski polityk, który złożył dziś wizytę w Warszawie i spotkał się między innymi z premierem i szefem PiS, podkreślał, że Włochy same przygotowują reformę wymiaru sprawiedliwości i rozumieją prawo innych państw do przeprowadzania zmian.
“Uznajemy prawo dowolnego, demokratycznie wybranego rządu do przeprowadzania reform, których od tego rządu oczekują obywatele w Polsce, Austrii, na Węgrzech, w Irlandii czy we Włoszech. Nie uważam, by to do Brukseli należało decydowanie o reformie wymiaru sprawiedliwości, którą próbuje przeprowadzić Warszawa” – powiedział Polskiemu Radiu wicepremier Włoch. Matteo Salvini dodał, że każdy rząd i parlament powinien zajmować się swoim krajem i nie wtrącać się w problemy innych. “Mamy wystarczająco własnych” – mówił włoski wicepremier.
Lider współrządzącej Włochami Ligi spotkał się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim i ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim.
Po spotkaniu z szefem partii rządzącej rzecznika PiS Beata Mazurek napisała na Twitterze, że rozmowa Jarosława Kaczyńskiego z Matteo Salvinim była pozytywna i pełna wzajemnego zrozumienia. Jak dodała, podniesiono też kwestie, które różnią PiS i Ligę. “Rozmowy otworzyły drogę do dalszych kontaktów odnoszących się do kwestii przyspieszenie rozwoju UE i zapewnienia UE właściwego miejsca w skali globalnej” – poinformowała Beata Mazurek.
Uczestniczący w rozmowach wicemarszałek Senatu Adam Bielan ocenił spotkanie jako “bardzo dobre”. Jak relacjonował, Matteo Salvini podkreślał wagę relacji polsko-włoskich i to, że mu na nich zależy. Adam Bielan powiedział, że strona polska dostrzega znaczenie Włoch wewnątrz Unii Europejskiej i to, że jest to trzeci partner gospodarczy dla naszego kraju.
Polityk Zjednoczonej Prawicy zaznaczył, że liderzy wymienili uwagi na temat przyszłości UE i jej ewentualnych reform. Matteo Salvini podkreślił, że Włochy są przywiązane do idei członkostwa w Unii i NATO.
Adam Bielan poinformował również, że dojdzie do kolejnych rozmów obu liderów.
Natomiast rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska powiedziała, że z Matteo Salvinim krótko rozmawiał też premier Mateusz Morawiecki. “Obaj premierzy zgodzili się, że w Unii Europejskiej nie może być miejsca na podwójne standardy oraz na różne traktowanie państw członkowskich przez instytucje unijne” – powiedziała. Jak dodała, rozmowa dotyczyła też stosunków gospodarczych między naszymi krajami oraz współpracy przedsiębiorców z Polski i Włoch.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros & wcześn./Rita/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0