Wicepremier Włoch Matteo Salvini: Europa wartości i tożsamości a nie biurokracji i banków

Wicepremier Włoch Matteo Salvini: Europa wartości i tożsamości a nie biurokracji i banków

Europa wartości i tożsamości a nie biurokracji i banków. Tak o swojej wizji Unii Europejskiej mówi w rozmowie z Polskim Radiem wicepremier Włoch Matteo Salvini. Jednocześnie polityk nadal wątpi w skuteczność unijnych sankcji wobec Rosji.

Lider współtworzącej włoski rząd Ligi spotkał się w Warszawie z szefem PiS, premierem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

Rozmowa z polskimi politykami dotyczyła także różnic w podejściu PiS i Ligi do Rosji. Matteo Salvini powiedział, że rozumie polską wrażliwość dotyczącą Rosji. Jak dodał, każda przemoc z jakiejkolwiek strony jest nieuzasadniona, ale swojego zdania w sprawie sankcji wymierzonych w Kreml nie zmienia.

“Będę nadal wątpił w zniesienie instrumentu sankcji w 2019 roku. On zamiast osłabiać i rozwiązywać, stwarza ryzyko rozdrażnienia i przedłużenia problemów. Sankcje nie osiągnęły jeszcze żadnego konkretnego rezultatu. Także dlatego, że kontrsankcje niszczą później gospodarkę krajów europejskich. Zatem jeśli będziemy nadal działać w ten sposób, obawiam się, że to nie wyjdzie” – mówił.

Matteo Salvini powiedział, że wraz z innymi partiami, które nazywa “suwerennościowymi”, pracuje nad wspólnym projektem. Jak mówił, do pokonania jest wiele spornych kwestii. “Chciałbym mieć 10 punktów, które wspólnie podzielamy. Bezpieczeństwo, obronę granic, wartość rodziny, wsparcie rolnictwa, wolność wyboru w obszarach sprawiedliwości, szkół czy środowiska. Czyli Europa, która działa na niewielu polach, ale robi to dobrze i zostawia krajom pozostałe wybory. Ale zebranie razem różnych krajów, partii i kultur będzie trudne, niemniej spróbujemy” – przekonywał włoski polityk.

Matteo Salvini zadeklarował, że najbliższa jest mu Europa ojców założycieli. “Mówił o niej też Jan Paweł II. To Europa wartości, tożsamości, państw i narodów, szacunku, czyli nie Europa banków, biurokracji i finansów, którą bardzo dobrze w ostatnich latach znamy. Zatem jak na ironię to ruchy, które definiuje się jako eurosceptyczne, tak jak Ligę i PiS, przywrócą europejskiemu snu nowe życie. Teraz to koszmar. Dla wielu ten sen to bezrobocie, niepewność i brak bezpieczeństwa” – stwierdził.

Lider Ligi podkreślił, że spotkanie z czołowymi politykami PiS to rozpoczęcie dialogu między obu partiami przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jak zaznaczał, jedno półtoragodzinne spotkanie to zbyt krótko, by zawrzeć porozumienie. Zarówno Matteo Salvini, jak i współpracownicy prezesa PiS zadeklarowali, że dojdzie do kolejnych spotkań liderów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/mile/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0