HomePOLSKA

Wiceminister zdrowia uratował życie pasażera w samolocie

Wiceminister zdrowia uratował życie pasażera w samolocie

Podczas sobotniego lotu z Nowego Jorku do Warszawy, jeden z pasażerów źle się poczuł. Pasażer doznał udaru, a jego stan był bardzo ciężki. Jedynym lekarzem na pokładzie samolotu, jest sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Jarosław Pinkas, który jest wracał ze Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Samolot wystartował w piątek wieczorem. Załoga bardzo szybko zauważyła, ze jeden z pasażerów potrzebuje pomocy. Stewardesy zapytała się pasażerów, czy na pokładzie jest lekarz, który mógłby udzielić pomocy. Informacja ta została potwierdzona przez Adriana Kubickiego, rzecznika LOT-u.

Zgłosił się wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, który przyznał, że dobrze się stało, że na pokładzie był lekarz. – Nie było możliwości, aby samolot zawrócił, więc trzeba było lecieć do Polski – powiedział Pinkas.

Były lekarz, opiekował się pasażerem przez sześc i pół godziny. Dzięki współpracy lekarza i stewardes, które są wyszkolone, aby radzić sobie w takich sytuacjach, udało się uratować zdrowie, a nawet życie pasażera – powiedział Kubicki.

Wiceminister pochwalił stewardessy za profesjonalną pomoc przy ratowaniu pacjenta. Powiedział, że zrobił to, co zrobił by każdy polski lekarz. Załoga samolotu była bardzo profesjonalna. Panie stewardessy bardzo się zaangażowały, okazując dużo empatii. Podczas lądowania trzeba było zabezpieczyć chorego pasażera.

Mężczyzna z lotniska został przewieziony do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na Banacha. Podczas lotów na pokładach samolotu z powodu wylewu, ataku serca, czy innych chorób umiera więcej osób niż w wypadkach lotniczych.

 

TS/Karolina Piotrowska AIP, – Fot. Arkadiusz Gola

COMMENTS