25.3 C
Chicago
środa, 19 czerwca, 2024

Wiceminister Wójcik: Sędziowie postawili się ponad państwem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik negatywnie ocenił wczorajszą uchwałę trzech izb Sądu Najwyższego. Sędziowie orzekli między innymi, że wyroki Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego są nieważne, a sędziowie powołani przez nową Krajową Radę Sądownictwa nie powinni orzekać.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik powiedział w TVP Info, że uchwała Sądu Najwyższego to próba doprowadzenia do chaosu w wymiarze sprawiedliwości.

Minister dodał, że uchwała podjęta przez trzy ziby Sądu Najwyższego nie ma skutków prawnych, ponieważ została uchwalona z naruszeniem przepisów. Michał Wójcik powołał się na przepis dotyczący sporów kompetencyjnych. O rozstrzygnięcie takiego sporu do Trybunału Konstytucyjnego wystąpiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Trybunał nakazał zawiesić posiedzenie Sądu Najwyższego. Mimo to sędziowie zebrali się i wydali uchwałę.

Wiceminister sprawiedliwości powiedział, że przyjęta wczoraj przez Sejm nowelizacja ustaw sądowych pozwoli w przyszłości uniknąć takich sytuacji. Przypomniał, że jednym z najważniejszych zapisów nowelizacji jest niepodważalność wyboru sędziów.

Przegłosowana wczoraj przez posłów ustawa przewiduje również możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności sędziów, którzy swoją działalnością poza sądem narażają swój zawód na utratę zaufania i niezawisłości. Wcześniej nad przepisami pracowali senatorowie. W izbie wyższej, gdzie większość ma sejmowa opozycja, przepisy zostały odrzucone.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A. Drążkiewicz/wcześniejsze/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520