HomePOLSKA

Wiceminister B.Cichocki po wizycie w Izraelu: rozpoczeliśmy dialog merytoryczny, prawny i badawczy

Wiceminister B.Cichocki po wizycie w Izraelu: rozpoczeliśmy dialog merytoryczny, prawny i badawczy

Wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki podsumował wizytę w Izraelu. Powiedział, że jego zespół, który wczoraj odbył rozmowę ze stroną izraelską, rozpoczął dialog i zakończył wzajemne emocjonalne oskarżenia. Wczorajsze czterogodzinne spotkanie delegacji obu krajów odbyło się w siedzibie izraelskiego MSZ w Jerozolimie.

„Zaczęliśmy ze stroną izraelską dialog merytoryczny, prawny i badawczy” – podsumował rozmowy wiceminister. Dodał, że wcześniej Polska była świadkiem uprzedzeń i braku szacunku do jej historii, a wczorajsze spotkanie zakończyło ten etap. Wiceminister podkreślił, że polska delegacja wyjaśniła przyczynę nowelizacji ustawy IPN. Obie strony czekają też na zbadanie sprawy przez Trybunał Konstytucyjny. „Strona izraelska zaangażowała się wyraźnie, co było widać, w rozmowę rzeczową. Temu ma służyć ten dialog. Mam nadzieję, że stworzymy płaszczyznę dialogu, nie tylko jeśli chodzi o tę ustawę, ale o wszelkie inne tematy, które mogą budzić niepotrzebne emocje” – wyjaśnił Bartosz Cichocki. Obie strony zadeklarowały chęć kolejnych spotkań. Następne ma odbyć się w Warszawie.
Znowelizowana ustawa o IPN, która wczoraj weszła w życie, została skierowana przez prezydenta Andrzeja Dudę do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny. Nowelizacja wprowadza między innymi przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat.

IAR/Jerozolima/Dawid Grygorcewicz/zr

COMMENTS