HomeŚwiat

WHO rozważa szerokie używanie masek

WHO rozważa szerokie używanie masek

Światowa Organizacja Zdrowia zastanawia się nad rekomendacją w sprawie używania masek przez wszystkie osoby w przestrzeni publicznej. Dotąd maski ochronne rekomendowano jedynie w szpitalach i osobom zakażonym koronawirusem.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus mówi, że każdego dnia przedstawiciele WHO kontaktują się z ekspertami na całym świecie. Szerokie używanie masek to postulat, który wielokrotnie pojawiał się w ostatnich dniach i jest teraz rozważany.

Szef WHO podkreślił jednak, że na razie maski powinny trafiać przede wszystkim do szpitali. “Priorytetem są obecnie maski czy też respiratory dla pracowników służby zdrowia, którzy są na pierwszej linii frontu. Toczy się debata w sprawie używania masek przez społeczeństwo. Na razie jednak zalecamy jej osobom chorym i ich opiekunom” – mówił Ghebreyesus.
Używanie masek zalecają swoim obywatelom władze krajów w Azji takich jak Chiny, Japonia czy Tajlandia. Obowiązek noszenia masek wprowadziły kraje w Europie – Czechy, Słowacja, Austria oraz Bośnia i Hercegowina. Rozważają to także władze Stanów Zjednoczonych.

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje wszystkim osobom na świecie częste mycie rąk oraz utrzymywanie odpowiedniego dystansu. Szef WHO zachęca część krajów, gdzie czysta woda nie jest powszechnie dostępna, by ułatwiały mieszkańcom mycie. “Według naszych zaleceń, kraje powinny montować urządzenia do mycia rąk przy wejściach do budynków publicznych, biur, na przystankach kolejowych i autobusowych. Wiele krajów już tak robi” – dodał.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia poinformował też, że do tej pory około dwustu ochotników przystąpiło do dobrowolnego programu badawczego, prowadzonego w Norwegii i Hiszpanii. Ma on pomóc w znalezieniu szczepionki przeciwko koronawirusowai SARS-CoV-2.

Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hookinsa, na świecie w wyniku pandemii zmarło 47 tysięcy osób, a 938 tysięcy jest zakażonych. 195 tysięcy udało się wyleczyć.
Koronawirus dotarł do niemal wszystkich krajów świata. W ostatnich godzinach wykryto pierwsze przypadki zakażeń w Bostwanie, Burundi i w Sierra Leone.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Cegielski/ RTR/BBC/WHO/i mg/w wk

COMMENTS