HomePILNE

WHO: Wkrótce epicentrum pandemii mogą stać się Stany Zjednoczone

WHO: Wkrótce epicentrum pandemii mogą stać się Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone mogą być kolejnym epicentrum pandemii koronawirusa – ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia. Obecnie najwięcej nowych przypadków zakażeń oraz zgonów notuje się w Europie, przede wszystkim we Włoszech i w Hiszpanii. Według danych amerykańskiego Uniwersytetu Johna Hopkinsa, liczba ofiar na świecie wynosi ponad 18 tysięcy, a liczba zakażonych 410 tysięcy.

Jak informują naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Maryland, którzy zajmują się zbieraniem danych na temat zachorowań, w Stanach Zjednoczonych odnotowano 51542 zakażeń koronawirusem. Zmarły 674 osoby.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 743 osoby, a liczba śmiertelnych ofiar wynosi już ponad 6800. W Hiszpanii zanotowano ponad pół tysiąca zgonów, a w sumie, w kraju jest 2800 ofiar śmiertelnych. Przybywa też ofiar we Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Rzeczniczka WHO mówiła dziennikarzom, że choć teraz najgorzej jest w Europie, to wkrótce epicentrum pandemii mogą stać się Stany Zjednoczone. W USA w ciągu ostatniej doby zmarło ponad 100 osób, a w całym kraju jest już ponad 650 ofiar.

Kolejne kraje wydają nakazy pozostania w domach. Całkowity zakaz wychodzenia, a także zamknięcie wszystkich sklepów, biur czy szkół zaczyna właśnie obowiązywać w liczących niemal półtora miliarda osób Indiach. W Turcji przestrzegania zakazów będzie pilnować wojsko, a w Jordanii zapanował chaos po tym, jak tłumy stanęły w kolejkach do mobilnych punktów sprzedaży pieczywa. Wcześniej zamknięto wszystkie sklepy.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wspólnie z japońskimi władzami zdecydował się przenieść planowane na lipiec i sierpień igrzyska w Tokio na przyszły rok.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Cegielski/ RTR/BBC/WHO/w mt

COMMENTS