HomeŚwiat

WHO apeluje o więcej pieniędzy na służbę zdrowia

WHO apeluje o więcej pieniędzy na służbę zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że na całym globie przeznacza się za mało pieniędzy na służbę zdrowia. Szef WHO mówił na konferencji prasowej w Genewie, że pandemia koronawirusa powinna zmienić podejście rządzących do finansowania szpitali. ONZ potępiła też ostatnie ataki na pracowników służby zdrowia na świecie.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił, że kraje rozwijające się przeznaczają coraz więcej środków na opiekę zdrowotną. Koronawirus pokazał jednak, że na świecie pieniędzy wciąż brakuje, a służba zdrowia jest dla wielu ludzi zbyt droga. “Jak to możliwe, że w 2020 roku miliard ludzi wydaje na opiekę zdrowotną co najmniej 10 procent domowego budżetu? Odpowiedź jest taka, że świat nie dotrzymał słowa, aby dać taką opiekę wszystkim” – mówił Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, w 2018 roku najwięcej pieniędzy na ochronę zdrowia w przeliczeniu na mieszkańca wydały Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Norwegia i Niemcy.

Światowa Organizacja Zdrowia obawia się, że wywołany przez koronawirusa kryzys może spowodować, iż zabraknie pieniędzy na szczepienia dzieci w ubogich krajach oraz na walkę z HIV czy z chorobami tropikalnymi.

Szef WHO potępił też ostatnie ataki na pracowników służby zdrowia, w tym wczorajszy zamach na szpital położniczy w Kabulu. Napastnicy zabili tam 24 osoby, w tym dwoje noworodków. “W czasie gdy świat celebrował święto pielęgniarek, byłem zszokowany i przerażony na wieść o ataku na szpital Lekarzy Bez Granic w Afganistanie. Doprowadził on do śmierci pielęgniarek, matek i dzieci. Cywile czy pracownicy służby zdrowia nigdy nie mogą być celem ataków” – mówił Tedros Adhanom Ghebreyesus.

W czasie konferencji prasowej przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia minutą ciszy oddali hołd pracownikom systemu ochrony zdrowia, którzy zmarli w wyniku zakażeń koronawirusem.

Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland do tej pory w wyniku COVID-19 na świecie zmarło 295 tysięcy osób, a liczba zakażonych to 4 miliony 400 tysięcy. Wyleczyć udało się 1 milion 600 tysięcy osób.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Cegielski/ RTR/BBC/WHO/w wk

COMMENTS