HomePOLSKA

Czy weto prezydenta było wynikiem protestów?

Czy weto prezydenta było wynikiem protestów?

Rzecznik prasowy prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział, że weto prezydenta nie było wynikiem protestów. Wczoraj prezydent Andrzej Duda zawetował dwie ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, które zmieniały funkcjonowanie Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Krzysztof Łapiński zapewniał w telewizyjnej Jedynce, że decyzja o wecie była motywowana przesłankami merytorycznymi. Prezydent – wyjaśniał Krzysztof Łapiński – dostrzegał narastające protesty ale jego decyzja zapadła po konsultacji ze współpracownikami, prawnikami, doradcami czy “wybitnymi osobami jak pani Zofia Romaszewska”.
Prezydent wetując ustawy zapowiedział, że stworzy własne. Krzysztof Łapiński wyjaśniał, że będą nad nimi pracować eksperci. Tworzenie tak skomplikowanego prawa musi być domeną prezydenckich prawników, a jeśli na etapie prac będą “dopraszane” jakieś organizacje społeczne, polityczne czy stowarzyszenia które będą formułować swoje opinie i zgłaszać winsoki to “lepiej, że tak to będzie tworzone” – podkreślał prezydencki minister. Krzysztof Łapiński dodał, że będzie to prezydencki projekt.
Prezydent Andrzej Duda w specjalnym orędziu powiedział, że zawetował ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, gdyż były niezgodne z Konstytucją. Dodał, że bez reformy wymiaru sprawiedliwości nie ma możliwości budowania sprawiedliwego państwa, które równo traktuje wszystkich obywateli. “Zmiany są niezbędne na płaszczyźnie proceduralnej, formalnej, a także na płaszczyźnie etycznej” – podkreślił Andrzej Duda.

TVP1/Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/zr

COMMENTS