HomePOLSKA

Weta prezydenta przekazane do Sejmu

Weta prezydenta przekazane do Sejmu

Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia prezydent Andrzej Duda skierował dwa weta dotyczące wymiaru sprawiedliwości do ponownego rozpatrzenia przez posłów. Chodzi o ustawy przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość.

Pierwsza z nich miała wprowadzić zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa, druga dotyczy Sądu Najwyższego. W opinii prezydenta ustawa o SN nadaje zbyt szerokie uprawnienia prokuratorowi generalnemu.

W komunikacie Kancelarii Prezydenta czytamy, że polski wymiar sprawiedliwości bez wątpienia potrzebuje reformy. “Trzeba jednak zaznaczyć, że rozwiązania ustawowe w zakresie reformy tak ważnej dla państwa instytucji, jaką jest Sąd Najwyższy, powinny nie tylko celnie diagnozować i rozwiązywać istniejące problemy, służąc idei budowy sprawiedliwego państwa, ale muszą także być zrozumiałe społecznie, starannie przygotowane i pozostawać w zgodzie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej” – napisano.

Prezydent pracuje teraz nad własnymi ustawami, które ma przedstawić w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Prezydencki podpis uzyskała jedynie trzecia ustawa autorstwa PiS – o sądach powszechnych. Dzięki niej minister sprawiedliwości będzie mógł np. powoływać i odwoływać prezesów sądów powszechnych tj. rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.

AIP

COMMENTS