HomeKultura

Wernisaż wystawy „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”

Wernisaż wystawy „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otarto wystawę “Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”. W wernisażu uczestniczyli radni Gdańska, działacze „Solidarności”, przedstawiciele IPN oraz twórcy wystawy.

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin powiedział, że 1 września rozpoczęła się heroiczna walka Polaków, która trwała 6 lat na 3 kontynentach. Dodał, że II wojna światowa zniszczyła polskie elity. “Co oznacza data 1 września 1939, oznacza wymordowanie elit, które z wielkim trudem odbudowujemy, one były praktycznie całkowicie wymordowane przez dwóch okupantów i dobijane przez państwo komunistyczne po 1945 roku”- powiedział Jarosław Sellin.
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki, zwrócił uwagę, że symbolem wydarzeń z 1 września 1939 roku jest Wieluń. “Zapowiedzią wojny totalnej było zbombardowane niewinnego Wielunia, który znajdował się poza strategicznym zainteresowaniem wojsk niemieckich” – powiedział. Karol Nawrocki dodał, że już pierwszym dniu wojny Niemcy przeprowadzili około dwóch tysięcy nalotów, bombardując i niszcząc około stu polskich miast.
Grzegorz Barant, współautor wystawy powiedział Polskiemu Radiu, że poprzez ekspozycję chciał opowiedzieć o doświadczeniu polskich żołnierzy i cywilów z okresu II wojny światowej. “To jest opowieść o doświadczeniu 35 milionów obywateli Rzeczpospolitej, z których 6 milionów zostało pozbawionych życia, byli ofiarami wojny ostrzałów, bombardowania” – powiedział.
Wystawa “Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” będzie prezentowana w osiemdziesięciu miejscach na świecie. Organizatorem jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Muzeum II Wojny Światowej.
Ekspozycja składa się z 13 multimedialnych tablic i zdjęć, które opowiadają o polskich doświadczeniach z okresu wojny. Ostatnia część wystawy dotyczy walki żołnierzy wyklętych z okupantem sowieckim.
Wieczorem przez Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się koncert z udziałem polskich gwiazd, który ma mieć formę żywej lekcji historii.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/M.Jędrzejczyk/dydCOMMENTS