HomeŚwiatPILNE

Wielka Brytania: Konserwatyści z samodzielną większością w Izbie Gmin. Boris Johnson: Ten wynik daje mandat do sfinalizowania brexitu

Wielka Brytania: Konserwatyści z samodzielną większością w Izbie Gmin. Boris Johnson: Ten wynik daje mandat do sfinalizowania brexitu

Brytyjscy konserwatyści wygrali wybory parlamentarne i zdobyli samodzielną większość w Izbie Gmin – wynika z cząstkowych danych, po podliczeniu większości głosów. Przywódca torysów premier Boris Johnson powiedział, że wynik daje mu mandat do sfinalizowania brexitu.

Odejście ze stanowiska zapowiedział Jeremy Corbyn, lider Partii Pracy – największego ugrupowania opozycyjnego.

Według prognozy Boris Johnson jest na dobrej drodze, aby 31 stycznia wyprowadzić kraj z Unii na podstawie wynegocjowanej przez siebie umowy. Rozpocznie się wtedy okres przejściowy i kolejne negocjacje – tym razem na temat przyszłych stosunków między pobrexitową Wielką Brytanią, a Wspólnotą.

 

*

Przewodniczący Rady Europejskiej pogratulował Borisowi Johnsonowi zwycięstwa w wyborach w Wielkiej Brytanii. Charles Michel powiedział, że oczekuje jak najszybszego głosowania w parlamencie w sprawie umowy brexitowej. Podkreślił, że 27-mka jest gotowa do rozpoczęcia negocjacji z Londynem w sprawie przyszłej umowy handlowej. Charles Michel mówił o tym przed rozpoczęciem drugiego dnia unijnego szczytu, na którym brexit będzie jednym z tematów.

 

IAR/Beata Płomecka&Karol Darmoros/Bruksela /dw

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/BBCnews&IAR wczęśń./dw

COMMENTS