HomeŚwiat

Węgry: Protesty antyrządowe w kilku miastach Węgier przeciwko tzw. “ustawie niewolniczej”

Węgry: Protesty antyrządowe w kilku miastach Węgier przeciwko tzw. “ustawie niewolniczej”

W stolicy i kilku innych węgierskich miastach odbyły się dziś kolejne protesty przeciw tzw. „ustawie niewolniczej”. W Budapeszcie zebrało się około 2 tysięcy osób. Demonstranci przeszli ulicami miasta, przez jakiś czas blokowali jeden z mostów. 

Demonstracje odbyły się również m.in. w Miskolcu (czyt. Miszkolcu), Sopron (czyt. Szopron) czy Tatabánya (czyt. Totobanio). W niektórych częściach kraju manifestanci blokowali drogi. Dwa tygodnie temu, podczas ostatnich demonstracji, organizatorzy zapowiadali ogólnokrajowe protesty i blokadę kraju. Jednak w dzisiejszych manifestacjach wzięło udział mniej osób niż poprzednio.
Fala demonstracji na Węgrzech rozpoczęła się w grudniu. Węgierski parlament przyjął wtedy nowelizację kodeksu pracy, na podstawie której górna granica godzin nadliczbowych wzrosła z 250 do 400. Dodatkowo z roku do trzech lat wydłużony został czas na rozliczenie nadgodzin.
Rzecznik rządu Istvan Hollik (czyt. Isztwan Hollik) ocenił, że protesty są częścią kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, w której George Soros mobilizuje tłumy. Zdaniem rzecznika rządu, nowelizacja kodeksu pracy jest tylko pretekstem. Rząd Węgier nie zajmuje się kampanią Sorosa i ubolewa nad tym, że niektóre związki zawodowe asystują w kampanii sił promigracyjnych – powiedział Istvan Hollik.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Daniel Borzon, Budapeszt/as

COMMENTS