HomeŚwiat

Węgry: Orban przedstawił program na wybory do Europarlamentu

Węgry: Orban przedstawił program na wybory do Europarlamentu

Premier Węgier przedstawił siedmiopunktowy program wyborczy do Parlamentu Europejskiego, którego celem jest obrona Europy i kultury chrześcijańskiej. Viktor Orban przemawiał podczas inauguracji kampanii rządzącej partii Fidesz.

Wiktor Orban podkreślił, że stawką wyborów do Europarlamentu jest zachowanie kultury chrześcijańskiej. Według premiera Węgier, który jednocześnie jest przewodniczącym Fideszu, politycy posiadający obecnie większość w Brukseli chcą znieść prymat kultury chrześcijańskiej oraz państw narodowych i pragną stworzyć Europejskie Stany Zjednoczone.
Orban skrytykował również obecnych przywódców unijnych. Jego zdaniem Komisja Europejska kierowana przez Jean-Claude’a Junckera odpowiada za brexit oraz napływ migrantów. Wiceszefa tej instytucji Fransa Timmermansa oskarżył o to, że szykuje się on do masowego wprowadzenia migrantów do Europy i zniszczenia kultury chrześcijańskiej.
„Stawką jest to, czy Unia będzie miała przywódców promigracyjnych czy antymigracyjnych. Decydujemy o tym, czy Europa ma pozostać dla Europejczyków, czy powinniśmy przekazać miejsce tłumowi pochodzącemu z innej kultury, innej cywilizacji. Decydujemy o tym, czy obronimy naszą europejską kulturę chrześcijańską czy przekażemy nasze miejsce multikulturalizmowi.” – mówił szef węgierskiego rządu.
Według programu Orbana zarządzanie sprawami związanymi z migracją należy odebrać Brukseli i oddać rządom narodowym. Żadne państwo nie powinno być zobowiązane do przyjęcia migrantów wbrew własnej woli. Nikt nie powinien zostać wpuszczony na teren Europy, kto nie posiada ważnych dokumentów tożsamości. Powinny być zniesione wizy oraz karty bankowe dla migrantów. W programie znalazło się żądanie, aby Bruksela nie przekazywała więcej pieniędzy organizacjom wspomagającym migrację, należących do George’a Sorosa, zamiast tego powinna zwrócić państwom koszty ochrony granic.
Program stanowi też o tym, że w Europie nikt nie powinien być dyskryminowany dlatego, że jest chrześcijaninem. Według ostatniego punktu na czele instytucji unijnych powinni stanąć przywódcy przeciwni migracji.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Według ostatnich sondaży z 21 mandatów przypadających na Węgry, partia Fidesz może otrzymać 13 mandatów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Daniel Borzon/Budapeszt/mcm/sp/sk

COMMENTS