HomeŚwiat

Węgry: Orbán – kto atakuje Polskę, atakuje całą Europę Środkową

Węgry: Orbán – kto atakuje Polskę, atakuje całą Europę Środkową

Viktor Orbán ponownie zapewnił o poparciu dla Polski i oznajmił, że solidarność z Polską jest w interesie Węgier.

Premier Węgier Viktor Orbán w wywiadzie dla radia Kossuth powiedział, że postępowanie Unii Europejskiej przeciw Polsce jest niestosowne i niesprawiedliwe. Podkreślił, że bez Polski nie ma silnej Europy Środkowej, a w interesie narodu węgierskiego jest solidarność z Polską. Dodał, iż należy dać jasno do zrozumienia, że żadną karę unijną nie można zastosować przeciw Polsce. „Jeżeli ktoś atakuje Polskę, atakuje całą Europę Środkową” – oznajmił. Według premiera Węgier znaczna większość Polaków myśli podobnie o migracji, jak Węgrzy. Do Polski przybyło dziesiątki tysięcy imigrantów z terenów byłego Związku Radzieckiego i ponad milion Ukraińców, ale Unia tego nie uwzględnia – zaznaczył szef węgierskiego rządu.

Zdaniem Orbána Węgry muszą się liczyć z kolejnym atakiem, ponieważ na marcowym szczycie unijnym siły, które chcą wprowadzić obowiązkowe kwoty migrantów ponownie będą próbowały przeforsować swoją ideę. Węgierski premier powiedział, że z nadzieją patrzy na ostatnie tendencje europejskie pokazujące, iż w kilku krajach wybory wygrały siły, które chcą ograniczyć migrację.
Viktor Orban mówił też o decyzji krajów wyszehradzkich o udzieleniu pomocy finansowej Włochom, aby te powstrzymały migrację na swoich granicach morskich. „Jeżeli nie obronimy Włoch, nie obronimy Europy” – stwierdził Orbán nawiązując do prognoz, według których w następnych latach dziesiątki milionów ludzi może ruszyć z Afryki do Europy przez Włochy.
Podsumowując rozmowę podkreślił, że w przyszłości głównym zadaniem przywódców państw będzie ochrona chrześcijaństwa.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Daniel Borzon, Budapeszt/mcm/kj

COMMENTS