HomeŚwiat

Węgry: Fidesz nie wycofa się z ustawy o finansowaniu organizacji pozarządowych

Węgry: Fidesz nie wycofa się z ustawy o finansowaniu organizacji pozarządowych

Węgierska partia rządząca Fidesz oświadczyła, że ustawa o finansowaniu organizacji pozarządowych z zagranicy jest niezbędna dla bezpieczeństwa państwa. Rzecznik TSUE uznał ją za niezgodną z prawem unijnym.

W reakcji na to Fidesz wydał komunikat, w którym oświadcza, że nie wycofa się z ustawy, ponieważ zapewnia ona bezpieczeństwo Węgier i zwiększa transparentność organizacji otrzymujących dotacje zagraniczne. Według Fideszu, celem przepisów jest zapewnienie przejrzystości organizacji pozarządowych, aby obywatele Węgier mogli dowiedzieć się, które z nich otrzymują znaczne zagraniczne dofinansowanie. W komunikacie powołano się na tak zwane konsultacje narodowe, przeprowadzone przez rząd, w których 99 procent respondentów wspierało wprowadzenie takiej ustawy. Część węgierskich organizacji pozarządowych już po wprowadzeniu ustawy uznało, że jest ona niezgodna z prawem, ogranicza wolność wypowiedzi i prawo do swobodnego stowarzyszania się oraz dyskryminuje niektóre organizacje.

Węgry w 2017 roku przyjęły ustawę o przejrzystości organizacji pozarządowych, na podstawie której organizacje pozarządowe, otrzymujące w ciągu roku zagraniczne dofinansowanie w wysokości około 25 tysięcy euro, są zobowiązane do zgłoszenia tego faktu i określenia siebie jako „organizacje finansowane z zagranicy”.

Partia rządząca uważa, że ustawa jest potrzebna, ponieważ, jak podano w komunikacie, „sieć Sorosa wydaje miliardy, aby wprowadzić w życie tzw. plan Sorosa i uczyniła Węgry krajem migranckim”. Rząd Węgier zarzuca amerykańskiemu finansiście między innymi sprowadzanie milionów migrantów do Europy. Zdaniem Fideszu, “sieć Sorosa”, czyli sieć organizacji i instytucji wspieranych przez multimiliardera, zagraża bezpieczeństwu państwa, ponieważ chcą one wpływać nie tylko na politykę migracyjną, lecz również na wyniki wyborów na Węgrzech.

Opinia rzecznika TSUE nie jest wiążąca, decyzja w tej sprawie może zapaść za kilka miesięcy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Daniel Borzon, Budapeszt/dw

COMMENTS