Węgry apelują o wycofanie Timmermansa z prac KE na czas kampanii wyborczej

Węgry apelują o wycofanie Timmermansa z prac KE na czas kampanii wyborczej

Szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas zaapelował o wycofanie Fransa Timmermansa z pracy Komisji Europejskiej na czas trwania kampanii wyborczej do Europarlamentu. Ten postulat zawarł w liście do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera. 

Gergely Gulyas ocenił, że stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej jest nie do pogodzenia z aktywnym udziałem w kampanii wyborczej. Wyraził ubolewanie, że Timmermans „jako dawny krytyk Węgier wykorzystał swoje wypowiedzi w celach własnej kampanii wyborczej, wygłaszając hasła węgierskiej lewicy”. 30 stycznia podczas debaty w sprawie praworządności na Węgrzech Timmermans powiedział, że Komisja podziela znaczną część niepokojów dotyczących sytuacji na Węgrzech w sferze praworządności, praw człowieka i korupcji.
Węgierski polityk przypomniał Junckerowi, że członkowie Komisji powinni wykonywać swoje zadania z całkowitą niezależnością, zgodnie z przepisami traktatów unijnych oraz kodeksu etycznego Komisji. „Wierzymy, że te zasady powinno się stosować w każdym przypadku, szczególnie podczas kampanii wyborczej” – dodał Gulyas.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Daniel Borzon, Budapeszt/mcm/kryCOMMENTS

WORDPRESS: 0