HomePILNE

Węgry: Antyrządowy protest. “Orban i jego partia Fidesz przegrali w Parlamencie Europejskim, a Węgry wygrały”

Węgry: Antyrządowy protest. “Orban i jego partia Fidesz przegrali w Parlamencie Europejskim, a Węgry wygrały”

Około tysiąca Węgrów protestowało przeciwko premierowi Viktorowi Orbanowi podczas wiecu w Budapeszcie. Został on zorganizowany przez prounijne lewicowe partie opozycyjne w związku z decyzją europarlamentu o zastosowaniu artykułu 7 traktatu Unii Europejskiej wobec Węgier. 

“Europa stanęła z nami, teraz jest nasza kolej” – napisali organizatorzy na swojej stronie na Facebooku. “Orban i jego partia Fidesz przegrali w Parlamencie Europejskim, a Węgry wygrały” – pisali. Demonstranci podczas wiecu w stolicy Węgier, oprócz flag ich kraju, mieli również flagi UE.

W środę Parlament Europejski wyraził zgodę na uruchomienie artykułu siódmego wobec Węgier. Ma to związek z zarzutami o naruszenie praworządności w tym kraju. Według węgierskich władz to “kara” za nieprzyjmowanie uchodźców. Ponadto zdaniem Węgier nie było większości w głosowaniu w Parlamencie Europejskim, ponieważ do przyjęcia rezolucji potrzebne były dwie trzecie głosów, a do wyniku głosowania powinny być wliczone głosy wstrzymujące się.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./RTR/dwi/moc

COMMENTS