HomePOLSKA

Węgiel kontra źródła odnawialne. “Od 2010 roku ceny energii słonecznej spadły o 70 procent, a energii z wiatru o jedną czwartą”

Węgiel kontra źródła odnawialne. “Od 2010 roku ceny energii słonecznej spadły o 70 procent, a energii z wiatru o jedną czwartą”

Rząd przyjął program dla sektora górnictwa węgla kamiennego do 2030 roku. Jego główne cele, to wzrost opłacalności wydobycia i jego unowocześnienie. Plan powstał z udziałem pracodawców oraz przedstawicieli związków zawodowych.

Kazimierz Grajcarek z górniczej “Solidarności” powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że powodzenie programu zależy przede wszystkim od jego realizacji. W szczególności od zadbania przez właściciela o złoża i od zatrudnienia przez niego do zarządzania kompetentnych managerów. W przeciwnym wypadku, zdaniem przedstawiciela “Solidarności”, program nie rozwiąże, żadnego problemu.
Związkowiec przypomina, że realizację programu będzie można oceniać i poprawiać. Przy ministerstwie powstanie Komitet Sterujący do spraw górnictwa.
Wprawdzie węgiel jeszcze przez wiele lat będzie podstawowym paliwem energetycznym kraju, jednak surowiec ten ma, zdaniem specjalistów, konkurencję w postaci odnawialnych źródeł energii. Ekspertka portalu Wysokienapięcie.pl Justyna Piszczatowska zwraca uwagę, że od 2010 roku ceny energii słonecznej spadły o 70 procent, a energii z wiatru o jedną czwartą. Tanieje też magazynowanie energii.
Według Justyny Piszczatowskiej o wykorzystaniu konkretnych źródeł energii w coraz większym stopniu będzie decydowała cena energii, a nie decyzja polityczna. Natomiast systemy wsparcia będą traciły na znaczeniu. Taki wniosek wynika, jej zdaniem, między innymi z raportu Międzynarodowej Agencja Energii Odnawialnej, według którego w ciągu kilku lat odnawialne źródła mogą stać się opłacalne bez publicznego wsparcia.
Rozmówczyni IAR przekonywała, że im więcej Państwo dokłada do górnictwa, tym bardziej opłacalne stają się alternatywne metody wytwarzania energii. W ocenie Justyny Piszczatowskiej dostępne dziś na rynku technologie OZE będą konkurencyjne od około 2020 roku. Ekspertka zastrzega jednak, że w najbliższym czasie węgiel pozostanie podstawowym paliwem w polskiej energetyce.
Wśród celów rządowego programu jest zaspokojenie krajowego zapotrzebowania na ten surowiec, poprawa warunków pracy i bezpieczeństwa górników czy inwestycje w nowoczesne technologie w górnictwie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Karol Tokarczyk/jl/dyd

COMMENTS