HomePOLSKA

Węgiel na celowniku. Rząd zajmuje się jego jakością

Węgiel na celowniku. Rząd zajmuje się jego jakością

Jutro Rada Ministrów ma się zająć projektem ustawy o normach jakościowych dla paliw stałych, czyli przede wszystkim dla węgla. Poinformował o tym na konferencji w Senacie na temat smogu wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny.

Wiceszef resortu powiedział, że rozmawiał już o tym z ministrem energii i Rządowym Centrum Legislacji. Wyraził nadzieję, że rząd przyjmie jutro projekt i skieruje do parlamentu.
Piotr Woźny powiedział, że nowelizacja reguluje dwie istotne kwestie. Po pierwsze ma usunąć z domowych pieców najgorszej jakości paliwa, czyli muły i flotokoncentraty. Ponadto wprowadza świadectwo jakości, którą sprzedawca będzie przekazywał klientowi. Wiceminister powiedział, że w świadectwo będzie zawierało między innymi informacje o kaloryczności i zasiarczeniu paliwa. “Te wszystkie narzędzia będą dawały klientowi świadomość tego, jaki towar kupuje. I z tym będziemy sprzęgać system kontroli, wykonywanej przez Inspekcję Handlową” – zaznaczył Piotr Woźny. Wiceminister przypomniał też, że normy jakościowe dla paliw stałych to jeden z trzech najważniejszych filarów rządowego programu Czyste Powietrze.
Od zeszłego roku obowiązuje rozporządzenie, które zaostrza normy emisyjne dla domowych kotłów grzewczych. Od 1 lipca 2018 roku w Polsce nie będzie można produkować ani montować pieców, które nie będą miały najwyższej piątej klasy parametrów emisyjnych. Nowe regulacje dotyczą kotłów o mocy do 500 kW. Rząd zamierza też walczyć ze smogiem przy pomocy programu “Stop Smog”. Za kilka miesięcy mają ruszyć pilotażowe prace nad ocieplaniem domów najbiedniejszych Polaków.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/dw

COMMENTS