HomeTechnologie

We wrześniu po raz pierwszy w historii w Europie auta elektryczne były bardziej popularne niż samochody z silnikiem diesla

We wrześniu po raz pierwszy w historii w Europie auta elektryczne były bardziej popularne niż samochody z silnikiem diesla

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że we wrześniu po raz pierwszy w historii w Europie auta elektryczne były bardziej popularne niż samochody z silnikiem diesla. Szef resortu jest gospodarzem drugiego Global e-Mobility Forum poświęconego tematowi zrównoważonego transportu. W konferencji online biorą udział osoby ze 116 państw świata, w tym przedstawiciele rządów, organizacji międzynarodowych, naukowcy i przedsiębiorcy.

Minister otwierając forum podkreślił, że Europa jest w historycznym momencie, jeśli chodzi o rozwój rynku aut elektrycznych. “Po raz pierwszy w Europie we wrześniu tego roku liczba rejestracji pojazdów elektrycznych była wyższa niż samochodów z silnikiem diesla” – poinformował.

Minister Kurtyka dodał, że 98 procent kierowców, którzy zaczęli korzystać z samochodów elektrycznych, ocenia pozytywnie zmianę auta. Zaznaczył, że według prognoz już w 2022-2023 roku koszty zakupu i utrzymania zelektryfikowanego pojazdu będą niższe niż samochodów z silnikiem spalinowym.

Z kolei unijna komisarz do spraw transportu Adina Vălean podkreśliła, że w Europie do 2030 roku około 20 procent floty samochodowej i jeden procent ciężarowej powinna być zeroemisyjna, by osiągnąć zakładaną redukcję emisji gazów cieplarnianych o przynajmniej 55 procent w 2030 roku. Wyraziła zadowolenie z faktu, że szybko rośnie udział rejestrowanych samochodów i autobusów elektrycznych. “Sprzedaż aut elektrycznych, w tym samochodów hybrydowych Plug-in, wzrosła ponad trzykrotnie od lipca do września tego roku. 10 procent wszystkich nowych kupionych pojazdów to były samochody elektryczne. Dla porównania – w analogicznym okresie poprzedniego ten wskaźnik wyniósł 3 procent” – wskazała.

Global e-Mobility Forum w Polsce organizowane jest przez Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych, pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wydarzenie zapowiedziano w trakcie COP24 w Katowicach w grudniu 2018 roku. Na forum zaproszono sygnatariuszy deklaracji “Driving Change Together; Katowice Partnership for Electromobility”, przygotowanej przez Polskę i Wielką Brytanię, a zaprezentowanej właśnie na katowickim szczycie. To ponad 40 państw reprezentujących w sumie ponad połowę ludzkości.

Minister Kurtyka zapowiedział dziś, że do sygnatariuszy deklaracji – której efektem ma być podejmowanie wysiłków na rzecz promocji elektromobilności i czystego transportu – dołączają nowe kraje. W ostatnich dniach dokument podpisały między innymi Rumunia i Holandia.

Pierwsze Globalne Forum Elektromobilności odbyło się w ubiegłym roku w Warszawie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Jasik/i ms/w mt

COMMENTS