HomePILNE

We Francji rozgorzały dyskusje na temat sposobu odbudowania Notre Dame

We Francji rozgorzały dyskusje na temat sposobu odbudowania Notre Dame

We Francji rozgorzały dyskusje na temat sposobu odbudowania Notre Dame. Katedra została poważnie uszkodzona w czasie pożaru który wybuchł w poniedziałek wieczorem.

Główny powód debat na temat odbudowy słynnej świątyni – to sprawa tego, czy należy wiernie oddać jej średniowieczny charakter. Wielu architektów jest zdania, że sklepienie powinno być znacznie lżejsze od tego, które uległo zniszczeniu. To samo dotyczy iglicy, która płonąc załamała się i przebiła dach powodując wiele szkód w środku kościoła. Na jej odbudowę rozpisano międzynarodowy konkurs. I tutaj też jest sprawą otwartą, czy należy wracać do jej dziewiętnastowiecznego wyglądu, czy raczej sięgnąć po bardziej nowoczesne rozwiązania.

Pod uwagę bierze się zastąpienie łatwo topiącego się i ciężkiego ołowiu znacznie bardziej odpornymi i przede wszystkim lżejszymi materiałami, takimi jak tytan. Co do jednego nikt nie ma żadnych wątpliwości – nie zmieni się religijny, duchowy charakter Notre Dame.

Na razie wciąż nie znane są przyczyny pożaru. Policja nie może wejść do wnętrza, którego stabilność w dalszym ciągu badają strażacy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/mcm/ zr

COMMENTS