HomePILNE

We Francji nielegalnie testowano lekarstwo na chorobę Alzheimera

We Francji nielegalnie testowano lekarstwo na chorobę Alzheimera

We Francji nielegalnie testowano lekarstwo na chorobę Alzheimera. Prób klinicznych dokonywano na osobach cierpiących na tę chorobę i na chorobę Parkinsona. Gdy sprawa ujrzała światło dzienne natychmiast Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Środków Opieki Zdrowotnej zakazała dalszych praktyk, którym poddano od trzystu pięćdziesięciu do czterystu pacjentów.

Stojący na czele Fundacji Walki z Alzheimerem, geriatra, profesor Philippe Amouyel całkowicie się zgadza z tą decyzją. Jego zdaniem, prowadzący badania nie przestrzegali podstawowych procedur stosowanych w czasie tego typu prób.

Przede wszystkim powinny one być poprzedzone badaniami na zwierzętach, aby stwierdzić czy lek nie powoduje efektów ubocznych zmuszających do natychmiastowego zatrzymania eksperymentu.

Francuska minister zdrowia Agnes Buzyn stwierdziła, że doświadczenia na ludziach bez ich wiedzy są nieetyczne i, że sprawą zajmie się prokuratura.

Prowadzący eksperymenty profesor Henri Joyeux, przeciwnik szczepienia prewencyjnego, twierdzi, że badania nie miały charakteru klinicznego lecz naukowy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Marek Brzeziński,Paryż/jf/dydCOMMENTS