10.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Wczoraj prezydent, dziś premier na szczycie Inicjatywy Trójmorza

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Niezależność energetyczna regionu Europy Środkowo-Wschodniej, duże projekty infrastrukturalne i współpraca w ramach Unii Europejskiej oraz ze Stanami Zjednoczonymi – na te tematy zwrócił uwagę premier Mateusz Morawiecki podczas sesji plenarnej szczytu Trójmorza w Bukareszcie. Szef rządu podkreślał, że państwa zaangażowane w inicjatywę stanowią jeden z najszybciej rozwijających się regionów na świecie. Zwrócił też uwagę na silne więzi Trójmorza ze Stanami Zjednoczonymi.

„Inicjatywa Trójmorza jest dowodem na to, że współpraca transatlantycka funkcjonuje znakomicie, na rzecz lepszego świata. Podkreślam to, ponieważ w ostatnich kilku latach transatlantycka jedność była przez wielu kwestionowana. Tymczasem większość państw Trójmorza, a Polska w szczególności, opowiada się za wzmacnianiem społeczności transatlantyckiej” – mówił premier.
Mateusz Morawiecki dużo miejsca poświęcił kwestiom energetycznym. Jak powiedział w tej dziedzinie stoją przed Trójmorzem duże wyzwania. „Wszyscy zgadzamy się, że jest potrzeba stworzenia wspólnego, wolnego rynku gazu w naszym regionie. Niezbędny jest też niezależny system transferu energii, oparty na kryteriach ekonomicznych i bezpieczeństwa” – powiedział szef rządu.
Premier wskazał, że w regionie państw Trójmorza realizowanych jest, bądź wkrótce będzie, ponad 150 dużych projektów infrastrukturalnych, w tym 67 – transportowych. „Ten potencjał został już odkryty przez Unię Europejską. Pięć z dziewięciu priorytetowych korytarzy transportowych w Unii przebiega przez państwa Trójmorza. To esencja europejskiej polityki spójności” – stwierdził Mateusz Morawiecki. Podziękował przemawiającemu przed nim szefowi Komisji Europejskiej Jeanowi-Claude’owi Junckerowi za zrozumienie tych priorytetów. „Wierzymy, że w następnej perspektywie budżetowej ten wymiar także będzie wyeksponowany” – powiedział premier.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Unii Europejskiej, położonych w basenach Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego. W jej skład wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Sylwia Białek/jj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520