19.4 C
Chicago
środa, 24 lipca, 2024

Wchodzimy w epokę dzieci i wnuków Czarnobyla

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wchodzimy w epokę dzieci i wnuków Czarnobyla – mówili na konferencji w Mińsku przedstawiciele środowisk ekologicznych Białorusi, Rosji, Ukrainy i innych europejskich krajów. Została ona zorganizowana w związku z 30. rocznicą awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu, która przypada w najbliższy wtorek.
Aleksiej Jabłokow z Rosyjskiej Akademii Nauk powiedział Polskiemu Radiu, że spuścizna Czarnobyla będzie odczuwalna jeszcze przez wiele pokoleń. „Echo Czarnobyla będzie się odbijać w naszych chromosomach, genach i układzie odpornościowym. Choroby onkologiczne są tylko małą częścią tego wszystkiego” – mówił profesor Jabłokow.
Z kolei Iryna Suchij z mińskiej organizacji ekologicznej „Zielona Sieć” zwróciła uwagę, że na Białorusi od czasu, gdy miejscowe władze zdecydowały się zbudować własną elektrownię atomową, mówi się znacznie mniej o zagrożeniach wynikających z Czarnobyla. „Na jednym z kanałów telewizyjnych była nawet reklama mówiąca, że energia jądrową jest energią życia. To jest szydzenie z ludzi, którzy zginęli w trakcie likwidowania awarii w Czarnobylu i chorują i umierają z tego powodu do dziś” – powiedziała ekolog. Jej zdaniem, na Białorusi, gdzie ponad jedna piąta terytorium uległa napromieniowaniu w wyniku czarnobylskiej katastrofy, w szkołach powinien być wykładany oddzielny przedmiot dotyczący tego problemu.

IAR/Włodzimierz Pac/Mińsk/em/ pbp

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520