HomePILNE

Watykan i Chiny zawarły porozumienie. Hongkońskie media: „Historyczne”

Watykan i Chiny zawarły porozumienie. Hongkońskie media: „Historyczne”

Watykan i Chiny zawarły porozumienie, które hongkońskie media określają mianem „historycznego”. Stolica Apostolska zobowiązała się uznać 7 biskupów, którzy otrzymali sakrę bez zgody papieża, za to z przyzwolenia chińskich władz. W zamian podobny krok uczynić mają chińskie władze wobec biskupów wyświęconych „jedynie” za zgodą papieża. 
O zawarciu porozumienia pisze m.in. hongkoński dziennik South China Morning Post. Watykan poinformował, że to „tymczasowe” porozumienie. Wyraził też nadzieję na rozwój relacji z Chinami. Obecnie Stolica Apostolska i Pekin nie
utrzymują oficjalnych stosunków dyplomatycznych. Nuncjatura Apostolska znajduje się na Tajwanie.
W ostatnich miesiącach wielokrotnie dochodziło do spotkań przedstawicieli Watykanu i Chin, które zwiastowały możliwe ocieplenie relacji. Hongkoński dziennik zauważa jednak, że porozumienie krytycznie ocenia część biskupów w Chinach, m.in. wpływowy kardynał, emerytowany biskup Hongkongu Joseph Zen. Zwraca on uwagę na coraz większą kontrolę chińskich władz nad zgromadzeniami religijnymi w Chinach, a w szczególności na represje wobec członków nieuznawanych przez chińskie władze tzw. kościołów podziemnych. To oni właśnie, ze względu na uznawanie zwierzchnictwa Watykanu nad katolikami w Chinach, narażeni są na prześladowania.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz/Pekin/as

COMMENTS