Waszyngton: Prezydent Trump chwali Polskę za zakup gazu LNG

Waszyngton: Prezydent Trump chwali Polskę za zakup gazu LNG

Prezydent Donald Trump chwali Polskę za zakupy amerykańskiego gazu LNG. Amerykański przywódca mówił o tym w Białym Domu w czasie spotkania z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.

Od wielu miesięcy Donald Trump namawia Polskę, by kupowała jeszcze więcej surowców ze Stanów Zjednoczonych, bo, jak argumentuje, w ten sposób można uniezależnić się od dostaw z Rosji.

Tuż przed rozmowami prezydentów Polski i USA w Białym Domu polski koncern PGNiG podpisał porozumienie z amerykańską firmą Venture Global. Tym samym Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwiększy import gazu z terminali w Luizjanie do 3 i pół miliona ton rocznie. Donald Trump twierdzi, że kontrakt ten wart jest 8 miliardów dolarów.

Amerykański prezydent poinformował też o podpisaniu porozumienia w dziedzinie energii nuklearnej. “Nasze kraje podpisały porozumienie o rozszerzeniu amerykańsko-polskiej współpracy cywilnej w zakresie energii nuklearnej. To także zwiększy polskie bezpieczeństwo energetyczne i pogłębi nasze relacje handlowe. Relacje gospodarcze USA i Polski są kwitnące. Chcemy dalej rozwijać wzajemny handel na bazie uczciwości i wzajemności. To chyba moje ulubione słowo” – mówił w Białym Domu Donald Trump.

Prezydent Andrzej Duda mówił z kolei, że dzięki wcześniejszym umowom amerykański gaz LNG trafia już do Polski. “Rozmawialiśmy o tym w 2017 roku właśnie w Warszawie w czasie naszego spotkania z panem prezydentem, że gaz ze Stanów Zjednoczonych powinien być dostarczany do Polski i jest. I są podpisywane kolejne umowy i gazowce ze Stanów Zjednoczonych przypływają dzisiaj do Świnoujścia i ten gaz ze Stanów Zjednoczonych w Polsce i w naszej części Europy dzięki temu stał się faktem” – powiedział Andrzej Duda.
W czasie spotkania w Białym Domu amerykański prezydent kolejny raz skrytykował Niemcy za ich zaangażowanie w gazociąg Nord Stream 2. Niemiecko-rosyjski gazociąg, który jest teraz budowany, ma dostarczać rosyjski gaz do Niemiec, z pominięciem Ukrainy.

W piątek prezydent Andrzej Duda odwiedzi jeden z terminali gazu LNG w Teksasie. Będzie mu towarzyszył amerykański sekretarz energii Rick Perry. Strona polska zapowiadała wcześniej, że w czasie tego spotkania mają zostać podpisane kolejne polsko-amerykańskie porozumienia.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Wałkuski, #Wojciech Cegielski, Waszyngton/SiekajCOMMENTS

WORDPRESS: 0