HomePOLSKA

Waszczykowski: W przyszłym tygodniu informacje o regulacjach prawnych ws. ustawy 447

Waszczykowski: W przyszłym tygodniu informacje o regulacjach prawnych ws. ustawy 447

Witold Waszczykowski powiedział, że w przyszłym tygodniu rząd przedstawi pierwsze informacje o przygotowywanych regulacjach prawnych, które mają zabezpieczyć nasz kraj przed roszczeniami na podstawie ustawy 447. Na jej podstawie amerykańskie władze mogą wspierać organizacje żydowskie, ubiegające się o zwrot majątków ofiar Holokaustu, które nie mają spadkobierców. 

Minister spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło, który był gościem Polskiego Radia 24, zaznaczył, że Polska w sprawie ustawy przyjętej w zeszłym roku przez amerykański kongres powinna zachowywać się spokojnie. “Przez wiele lat oddaliśmy różnym organizacjom wyznaniowym, również judaistycznym mienie – synagogi, domy modlitwy i inne. Te kwestie zostały uregulowane, a wszyscy ci, którzy mają udokumentowane prawo do odzyskania własności moga to czynić poprzez indywidualne procesy sądowe” – zaznaczył.
We wtorek w radiowej Trójce szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oświadczył, że tak zwana ustawa 447 nie jest aktem prawnym obowiązującym na terenie Polski. Mówiąc o przyjęciu prawa, zabezpieczającego Polskę przed zagranicznymi roszczeniami, wyjaśnił, że szczegóły takich rozwiązań będą ujawnione na majowym posiedzeniu Sejmu.

IAR/Tomasz Zielenkiewicz/zrCOMMENTS