HomePOLSKA

Waszczykowski: Polska nie toczy sporu z Ukrainą, w dalszym popiera europejskie ambicje tego kraju i nie akceptuje aneksji Krymu

Waszczykowski: Polska nie toczy sporu z Ukrainą, w dalszym popiera europejskie ambicje tego kraju i nie akceptuje aneksji Krymu

Witold Waszczykowski podkreśla, że Polska nie toczy sporu z Ukrainą, w dalszym popiera europejskie ambicje tego kraju i nie akceptuje aneksji Krymu. Minister spraw zagranicznych był gościem radiowej Trójki.

Zdaniem szefa polskiej dyplomacji Ukraina odchodzi jednak od niektórych ustaleń z Polską, a nawet je cofa – na przykład w kwestiach ekshumacji. “Przypomnieliśmy, w związku z tym, że po kilku latach rozmów i dialogu nie mamy postępu, a nawet regres” – mówi Witold Waszczykowski. Minister dodaje, że to od Ukrainy zależy, czy wróci do ustaleń, które podjęła wspólnie z Polską.
Witold Waszczykowski wyjaśnia, że zakaz wjazdu do Polski dla niektórych obywateli Ukrainy to odpowiedź na wydany wcześniej przez stronę ukraińską zakaz wjazdu na terytorium Ukrainy dla niektórych polskich obywateli. Minister mówi, że tak się w polityce dzieje, gdy podejmowane są antypolskie działania.

Na początku miesiąca polski resort dyplomacji zapowiedział, że do Polski nie będą wpuszczane osoby odpowiedzialne za blokowanie ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar na Ukrainie, a także prezentujące skrajnie antypolskie stanowisko.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram

COMMENTS