13.2 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Waszczykowski będzie zabiegał o wprowadzenie nauki języka polskiego do irlandzkich szkół

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Szef MSZ Witold Waszczykowski deklaruje, że będzie zabiegał o wprowadzenie nauki języka polskiego do irlandzkich szkół.

 

Ta sprawa ma być tematem rozmów szefa polskiej dyplomacji, który spotka się w Dublinie z ministrami spraw zagranicznych i edukacji Irlandii.
Obecnie nauka języka polskiego na Zielonej Wyspie prowadzona jest głównie w sieci około 40 polskich szkół sobotnich. Polonia zabiega jednak o to, by wprowadzić naukę naszego języka jako obcego do irlandzkich szkół średnich, odpowiadających polskim gimnazjom i liceom. Witold Waszczykowski mówił, że rozmowy w tej samej sprawie toczyły się już w Wielkiej Brytanii. „Nasz język jest uczony w niektórych szkołach i jest też możliwość zdawania państwowego egzaminu z języka polskiego. Wydaje się, że również te dziesiątki tysięcy Polaków mieszkających w Irlandii zasługują na to, by ich dzieci, jeśli chcą, kształciły się również w języku polskim. O to będę zabiegał” – podkreślił Witold Waszczykowski.
Szef MSZ zapewnił, że jeśli rozmowy nie przyniosą skutku, sprawa języka polskiego w szkołach na Zielonej Wyspie zostanie poruszona podczas lutowej wizyty premiera Irlandii Endy Kenny’ego w Polsce.
Witold Waszczykowski poinformował, że jego resort planuje stworzenie konsulatu RP w Belfaście. „Ci z państwa, którzy zamieszkują północne tereny Irlandii nie będą już musieli załatwiać swoich spraw w Edynburgu” – zaznaczył szef MSZ.
Po nowym roku MSZ planuje również uruchomienie call center dla obszaru Wysp Brytyjskich. „Będzie to profesjonalna instytucja, która w Warszawie będzie mogła odpowiedzieć państwu na wiele pytań. Nie będą musieli państwo dzwonić do Warszawy, będą rozpowszechniane lokalne numery, zarówno w Irlandii, jak i w Wielkiej Brytanii, także stawka takiej rozmowy będzie minimalna. Przez 24 godziny doświadczeni urzędnicy, konsulowie będą mogli odpowiedzieć na państwa pytania” – mówił Witold Waszczykowski.
W przypadku bardziej skomplikowanych spraw urzędnicy będą przekierowywać interesantów do konkretnych konsulatów. Szef MSZ powiedział, że taka inicjatywa to wyjście naprzeciw Polakom, którzy często skarżą się na działanie konsulatów na Wyspach Brytyjskich.

IAR/Karol Darmoros, Dublin/nyg

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520