Warszawskie obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Warszawskie obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Zakończyły się warszawskie obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Przy Pomniku Bohaterów Getta przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasad, Kościoła Katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych złożyli kwiaty i odmówili modlitwę ekumeniczną za pomordowanych.

Podczas uroczystości list od prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka odczytał wiceprezes Mateusz Szpytma. Zaznaczył, w nim że współczesny wymiar pamięci o ofiarach to ciągłe przypominanie, o tym kto był katem, a kto oprawcą. Jarosław Szarek przypomniał, że Polska była jedynym krajem, w którym nie doszło do instytucjonalizacji współpracy z okupantem, zaś osoby, które same się do niej zniżyły były karane przez struktury państwa podziemnego. “Holokaust został wymyślony w Niemczech i przez Niemcy był realizowany” – podkreślił.
Prezes IPN zwrócił również uwagę, że pamięć o zamierzeniach okupanta i jego woli zgładzenia całych narodów powinna je zbliżać w poszukiwaniu prawdy “o każdej kropli krwi, którą została użyźniona ziemia za obozowymi drutami”.
List do uczestników uroczystości skierował również premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył w nim, że w Polsce nie ma miejsca na nienawiść ani na jej promowanie.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony przez ONZ w 2005 roku, został wyznaczony na rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej uwolnili około 7 tysięcy skrajnie wyczerpanych więźniów.
Szacuje się, że podczas drugiej wojny światowej zginęło prawie 6 milionów Żydów. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. Władze niemieckie nie zawsze prowadziły ewidencję, a ponadto w obliczu klęski wojennej, nakazały systematyczne niszczenie archiwów i zacieranie śladów zbrodni.

IAR/Agata Woźniak&Dorota Piotrowska/mt/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0