HomePOLSKAMazowieckie

Warszawskie MPWiK złożyło doniesienie do prokuratury ws. awarii. Minister też składa zawiadomienie

Warszawskie MPWiK złożyło doniesienie do prokuratury ws. awarii. Minister też składa zawiadomienie

Warszawskie MPWiK co do przyczyn awarii w oczyszczalni ścieków “Czajka” nabrało podejrzeń i wobec tego złożyło doniesienie do prokuratury – informuje RMF FM.

“Biorąc pod uwagę fakt, że w dniu wczorajszym tj. 28 sierpnia 2020 roku zakończył się przegląd eksploatacyjny układu przesyłowego przeprowadzony przez specjalistów – w tym naukowców Politechniki Warszawskiej, przy udziale wykonawcy oraz pracowników spółki, który potwierdził szczelność rurociągów, w najwyższy stopniu podejrzane jest jego dzisiejsze rozszczelnienie” – brzmi fragment pisma skierowanego do prokuratury, do którego dotarło radio.

“W związku z powyższym wnosimy o natychmiastowe rozpoczęcie czynności wyjaśniających zdarzenie, zmierzające do zweryfikowania, czy do powyższej awarii nie doszło w wyniku przestępstwa” – konkluduje MPWiK.

 

 

*

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk skierował zawiadomienie do prokuratury w sprawie awarii rurociągu odprowadząjącego ścieki do oczyszczalni “Czajka” w Warszawie. Do awarii doszło w sobotę.

Minister Gróbarczyk wyjaśnił, że prokuratura powinna ustalić powody uszkodzenia rurociągu, a także kto i z jakiego powodu zawinił. Dodał, że wniosek jest związany z niedopełnieniem obowiązków przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Według ministra skutkuje ono znaczącym pogorszeniem stanu wód, Wisły. “Co ma zdecydowany wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo ludzkie, a dodatkowo ma niszczący wpływ również na środowisko naturalne” – wyjaśnił Marek Gróbarczyk.

Minister powiedział, że w maju warszawski ratusz zapewniał jego resort, że instalacja doprowadzająca ścieki do oczyszczalni Czajka jest bezpieczna i może być wykorzystywana do realizacji odprowadzenia ścieków. Minister dodał, że władze stolicy utrudniały ministerstwu kontrolę instalacji.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podczas konferencji powiedział, że kolejnej awarii w warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka należało się spodziewać. Jego zdaniem to zaniedbanie ze strony władz miasta. Prezes Daca dodał, że Wody Polskie od dawna przewidywały możliwość awarii i interweniowały w warszawskim ratuszu w sprawie oczyszczalni.
“W kwietniu i czerwcu pisałem pismo alarmistyczne do pana prezydenta. Pisałem, że usunął tylko skutki, a nie przyczynę, że może dojść do ponownej awarii w innym odcinku rurociągu. Prosiłem, aby wybudować rurociąg zastępczy” – wyjaśnił.

Przemysław Daca podkreślił, że kolektor był uszkodzony. “Ścieki już płynęły dwoma nitkami rury, a jedna powinna być alternatywna. Było ich zbytu dużo i to było tylko kwestią czasu, żeby tutaj nastąpiła awaria” – wyjaśnił.

Dziś w Kancelarii Premiera odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie awarii w oczyszczalni Czajka. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wystąpił do rządu z prośbą o pomoc w rozwiązaniu kryzysu.

Do awarii rury przesyłowej do oczyszczalni ścieków “Czajka” w Warszawie doszło w sobotę. Obecnie ścieki z lewobrzeżnej części stolicy zrzucane są do Wisły. To kolejna awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do tej oczyszczalni. Do poprzedniej doszło rok temu.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że próbował dwukrotnie przeprowadzić w MPWiK kontrolę gospodarowania wodami. Bezskutecznie. Kontrolerzy nie zostali wpuszczeni do przedsiębiorstwa. Wody Polskie monitowały także w sprawie budowy alternatywnego kolektora. Na swoim profilu społecznościowym Przemysław Daca ujawnił pismo, które skierował 8 czerwca tego roku do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z prośbą o poinformowanie o działaniach zaradczych, jakie podjął Prezydent stolicy w przedmiotowej sprawie. Czerwcowe pismo było kolejnym zapytaniem , na które Polskie Wody nie otrzymały rzeczowej odpowiedzi.

 

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/TVP Info, wczesn./d Wj/w kj

COMMENTS