Warszawski Ratusz kieruje do sądu decyzje o wypłacie lokatorom odszkodowań

Warszawski Ratusz kieruje do sądu decyzje o wypłacie lokatorom odszkodowań

Warszawski Ratusz kieruje do sądu decyzje komisji weryfikacyjnej o wypłacie lokatorom poszkodowanym w procesie reprywatyzacji odszkodowań i zadośćuczynień. Chodziło o łączną kwotę 215 tysięcy złotych, którą w ubiegłym tygodniu komisja przyznała ośmiu osobom.

O decyzji władz Warszawy poinformował podczas konferencji prasowej wiceprezydent Witold Pahl: “Wyrażamy absolutne przekonanie, że w wielu przypadkach moralnie za zaniechanie działań władzy państwowej wielu mieszkańcom zadośćuczynienie się należy ale z uwagi na to, że postępowanie przez komisję weryfikacyjną zostało przeprowadzone z naruszeniem prawa poddajemy te decyzje ocenie niezależnego sądu”- mówił.
W ocenie dyrektor Biura Prawnego warszawskiego Ratusza Marii Młotkowskiej, komisja weryfikacyjna nie zbadała wszystkich przesłanek niezbędnych do wydania decyzji. “Okazało się, że niektórzy z ubiegających się o odszkodowanie lokatorów posiadają tytuły prawne do lokali mieszkalnych lub działek, należy więc stwierdzić, że komisja nie weryfikowała sytuacji materialnej lokatorów” – powiedziała Maria Młotkowska.
Władze Warszawy przygotowały natomiast rozwiązanie systemowe – projekt ustawy o rekompensatach dla wszystkich byłych najemców lokali miejskich pokrzywdzonych brakiem ustawy reprywatyzacyjnej. Pieniądze Ratusz chce pozyskać z wpłat, które trafiają do miejskiej kasy w wyniku działań komisji weryfikacyjnej oraz z budżetu państwa w zakresie, w którym została wstrzymana dotacja dla Warszawy na wypłatę odszkodowań dla beneficjentów decyzji reprywatyzacyjnych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Jolanta Turkowska/dyd

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0