12 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Warszawski Festiwal Filmowy. Czeka na nas ponad sto filmów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ponad 111 filmów pełnometrażowych, 66 krótkich metraży i tysiące widzów – to wstępny plan 31. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Festiwal rozpocznie się 9 października i potrwa przez dziesięć dni. Filmy konkursowe prezentowane będą w pięciu sekcjach, ponadto przewidziano kolejne pięć sekcji poza zmaganiami o nagrody. Najważniejsza rywalizacja odbędzie się w Konkursie Międzynarodowym – reżyser zwycięskiego obrazu otrzyma 100 tysięcy złotych, zostaną również przyznane dodatkowe nagrody: za najlepszą reżyserię i specjalna nagroda jury, którą otrzymać może aktor, kompozytor, montażysta, operator obrazu, producent, reżyser, scenarzysta lub scenograf. Rodzimy akcent w tej kategorii to polsko-izraelski thriller “Demon” w reżyserii Marcina Wrony. Opowiada on historię Piotra, który powraca z Anglii do Polski, aby wziąć ślub z Żanetą, a następnie zamieszkać wspólnie z nią w starym domu podarowanym przez teścia. Idyllę psują jednak odnalezione nie opodal posesji ludzkie szczątki. W czasie ich oględzin ma miejsce niebezpieczny wypadek. W rolę Piotra wcielił się izraelski aktor Itay Tiran, Żanetę zagrała Agnieszka Żulewska, zaś jej ojca – Andrzej Grabowski.
Osobną kategorią jest Konkurs 1-2, w którym nagradzane są filmy stanowiące pierwszy lub drugi obraz pełnometrażowy danego reżysera. Polskę reprezentować będą “Klezmer” Piotra Chrzana i “Nowy Świat” Elżbiety Benkowskiej, Łukasza Ostalskiego i Michała Wawrzeckiego. Dla niewpisujących się w schematy, buntowniczych produkcji zaprojektowano Konkurs Wolny Duch, w którym swój debiutancki thriller pt. “Hel” zaprezentują Katia Priwieziencew i Paweł Tarasiewicz. Wśród filmów dokumentalnych nasz kraj reprezentować będą “Bracia” Wojciecha Staronia, zaś w konkursie krótkich metraży aż trzy rodzime obrazy – “Czwartek” Brunona Brejta, “Hycel” Darii Woszek oraz “Lokatorki” Klary Kochańskiej.
Świetną okazją do zapoznania się z tym, co wartościowego pojawiło się na festiwalach filmowych w tym roku na całym świecie, są pozakonkursowe kategorie “Pokazy specjalne” i “Odkrycia”. Ta pierwsza to przegląd światowego kina, zdobywającego nagrody na Berlinale, Sundance czy w Toronto. Druga – filmy szczególnie intrygujące, również prezentowane w tym roku na międzynarodowych festiwalach, lecz najczęściej pochodzące od mniej znanych twórców.
Warszawski Festiwal Filmowy odbywa się pod obecną nazwą od 1991 roku, wcześniej znany był jako Warszawski Tydzień Filmowy. Od 2009 roku jest zaliczany przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych do czternastu najważniejszych festiwali filmowych na świecie – obok, między innymi, imprez w Cannes, Wenecji, Berlinie czy Locarno.

, foto Materiały organizatorów

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520