HomeKultura

Warszawska Kinoteka: Przegląd filmowy “Pamięć na pokolenia. Pokaz filmów o Zagładzie”

Warszawska Kinoteka: Przegląd filmowy “Pamięć na pokolenia. Pokaz filmów o Zagładzie”

W warszawskiej Kinotece odbędzie się przegląd filmowy “Pamięć na pokolenia. Pokaz filmów o Zagładzie”. Wydarzenie, które organizuje Instytut Pileckiego, rozpocznie się o godzinie 15.00, wiąże się z przypadającymi w poniedziałek obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz – Birkenau i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną filmy dotyczące warszawskiego getta i obozu Auschwitz-Birkenau, a także relacje świadków historii, wyjaśnia Agata Krysińska-Żmigrodzka z Instytutu Pileckiego. Pierwszy film, to dokument pod tytułem “Miasto podzielone” w reżyserii Erica Bednarskiego, który powstał na bazie odnalezionego po latach materiału filmowego, ukazującego rzeczywistość warszawskiego getta. Twórcy zestawili go z obrazami współczesnej stolicy, w której wciąż widoczne są rany z przeszłości. Zdjęcia uzupełniają wspomnienia ocalałych, a także wypowiedzi historyków, architektów oraz artystów.

 

Agata Krysińska-Żmigrodzka wyjaśnia, że kolejnym filmem będzie dokument “Czas Zagłady”, który powstał w ramach projektu prowadzonego przez Instytut Pileckiego “Świadkowie Epoki”. W dokumencie świadkowie minionych wydarzeń, którzy w czasie II wojny światowej doświadczyli zbrodniczej działalności Niemców opowiadają o swoich doświadczeniach w getcie warszawskim i KL Auschwitz.

Trzecim filmem – tłumaczy Agata Krysińska-Żmigrodzka, jest “Ostatni etap” w reżyserii Wandy Jakubowskiej z 1947 roku. To fabularna opowieść o piekle, jakie zgotowali więźniom funkcjonariusze Auschwitz-Birkenau. Zdjęcia do filmu powstały na terenie obozu zaledwie dwa lata po wyzwoleniu – aktorki miały na sobie znoszone pasiaki, z kolei za element scenografii posłużyły oryginalne prycze. Bohaterkami filmu są kobiety, które przeżyły uwięzienie w KL Auschwitz, a tematem filmu jest ich walka o życie i godność.

W sumie w KL Auschwitz – Birkenau hitlerowcy zgładzili ponad milion 100 tysięcy osób, 90 procent ofiar stanowili Żydzi. W czasie II wojny światowej Niemcy wspierani w różnym stopniu przez państwa sojusznicze wymordowali około 6 milionów europejskich Żydów. Połowa z nich była obywatelami Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/sk

COMMENTS