W Warszawie trwa projekt “Wiersze w mieście”. Rozdawano ponad 100 tysięcy kartek z wierszami 18 europejskich poetów

W Warszawie trwa projekt “Wiersze w mieście”. Rozdawano ponad 100 tysięcy kartek z wierszami 18 europejskich poetów

W Warszawie rozpoczyna się projekt “Wiersze w mieście”.
Ponad 100 tysięcy kartek z wierszami 18 europejskich poetów jest od dzisiaj rozdawanych w wielu miejscach całej stolicy. Projekt ma na celu propagowanie współczesnej poezji. Organizatorami są europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa. To między innymi British Council, Instytut Cervantesa, Duński Instytut Kultury, czy Austriackie Forum Kultury.
Koordynator akcji – Norbert Bajan – mówi, że najważniejsze w akcji jest, aby poezja była dostępna dla wszystkich chętnych mieszkańców. Dlatego wiersze są dostępne
u szewca, u fryzjera, w kawiarniach, bibliotekach, ale i w sklepie mięsnym, czy w pralni – czyli wszędzie tam, gdzie chodzimy. Wiersze są również na przystankach autobusowych i tramwajowych. Poezję można przeczytać na miejscu – na przykład czekając na autobus albo oderwać, jak ze słupa ogłoszeniowego i wziąć ze sobą.
Agnieszka Borkiewicz z Austriackiego Forum Kultury, dodaje, że projekt ma pokazać, że wiersze można czytać wszędzie. “Chodzi przede wszystkim o to, żeby pokazać że poezja jest czymś co może być rzeczą bardzo codzienną, powszednią, nie trzeba się specjalnie przygotowywać, aby czytać wiersze. Można to robić w każdym miejscu i o każdej porze dnia”.
W tym roku tematem przewodnim jest wolność. Autorzy wierszy prezentują ją bardzo szeroko – od wolności wyboru gdzie spędzić wakacje, po wolność narodu.
Akcja potrawa do końca kwietnia. Organizatorzy nie wykluczają, że w kolejnych latach akcja będzie prowadzona także w innych polskich miastach, a także za granicą.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Martyna Szymczakowska/mitro/

COMMENTS

WORDPRESS: 0