W Warszawie powstanie Aleja Gwiazd Piłki Nożnej

W Warszawie powstanie Aleja Gwiazd Piłki Nożnej

Władysław Żmuda, Grzegorz Lato i Jan Tomaszewski – to trzy z ośmiu nazwisk wybitnych piłkarzy, które niebawem pojawią się na tablicach na PGE Narodowym w Warszawie. Dziś na konferencji legendarni sportowcy zaprezentowali swoje odciski stóp i podpisy, a 12 czerwca przed meczem Polska-Litwa na promenadzie okalającej stadion otworzą Aleję Gwiazd Piłki Nożnej.
Pierwsze tablice z brązu z odciskami piłkarzy zostaną odsłonięte przy pomniku Kazimierza Górskiego. Jak mówił na konferencji – z udziałem legend polskiej piłki – prezes Fundacji Aleja Gwiazd Sławomir Jachimowski, do zagospodarowania jest ponad kilometr wokół stadionu.
Na ośmiu tablicach, oprócz Żmudy, Tomaszewskiego i Laty, pojawią się też odciski stóp Włodzimierza Lubańskiego i obecnego prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. Pośmiertnie uhonorowani będą również: Gerard Cieślik, Kazimierz Deyna i Włodzimierz Smolarek.
“Tutaj, tylko na poprzednim stadionie, debiutowałem” – mówił były bramkarz polskiej reprezentacji Jan Tomaszewski. Odnosząc się do wyróżnienia, powiedział, że honoruje ono również legendarnego trenera reprezentacji Polski Kazimierza Górskiego. “Zdobyliśmy miejsca w sercach kibiców, a tego nie można kupić za żadne pieniądze” – podkreślił Jan Tomaszewski.
“PGE Narodowy to odpowiednie miejsce do uczczenia pamięci byłych reprezentantów Polski, którzy zasłynęli też na stadionach świata” – podkreślił Grzegorz Lato. Król strzelców z mistrzostw świata w 1974 powiedział też, że ponad kilometr przeznaczony na Aleję Gwiazd będzie się zapełniał przez wiele pokoleń.
Władysław Żmuda wyraził zadowolenie z faktu, że powstanie inicjatywa upamiętniająca słynnych piłkarzy. Dodał, że teraz, przed mundialem, należy wspierać polską reprezentację. “Trzymamy kciuki, żeby nasi następcy zaczęli zdobywać medale” – podkreślił.
Współgospodarzem przedsięwzięcia jest Polski Związek Piłki Nożnej. Organizatorzy zaznaczają, że Aleja Gwiazd przypomni Polakom i światu sylwetki wybitnych piłkarzy oraz podkreśli rolę polskiej piłki w futbolowym świecie. Inauguracja alei wypada w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0