9.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Warszawa: Wolontariusze z Malborka poszukiwali żołnierzy wyklętych na Łączce

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zakończył się kolejny etap poszukiwań szczątków żołnierzy wyklętych wymordowanych przez aparat bezpieczeństwa i ukrytych na powązkowskiej Łączce. W odnalezieniu ofiar pomagali też wolontariusze z Malborka. Poniżej nadesłany artykuł na ten temat.

W poniedziałek 17 lipca odbyło się uroczyste wyprowadzenie szczątków ofiar zbrodni komunistycznej, odnalezionych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas ostatniego etapu prac ekshumacyjnych w kwaterze Ł i Ł II Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Szczątki trafiły na Cmentarz Północny, gdzie oczekiwać będą na identyfikację. W uroczystości, przygotowanej przez IPN, wzięli udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, rządu oraz instytucji i urzędów państwowych.

 

Prezes IPN dr Jarosław Szarek dziękował m.in. wolontariuszom z Malborka, którzy uczestnicząc w poszukiwaniach poświęcili swój czas, aby wesprzeć prof. Krzysztofa Szwagrzyka, zastępcy prezesa IPN, i jego zespół. Profesor Szwagrzyk kierował pracami na łączce. – To dzięki wam wzrasta ziarno niepodległej, wielkiej, dumnej, uczciwej Polski. Wierzę, że to dzięki pracy, dzięki poświęceniu tak wychowacie własne dzieci, tak ukształtujecie środowiska, w których mieszkacie i pracujecie. To wy jesteście elitą Polski, z której wyrośnie lepsza przyszłość – powiedział dr Szarek.

 

– Dla mnie najbardziej przejmującym momentem było niesienie trumienki wraz z panią Marią Leśnikowską – córką Tadeusza Leśnikowskiego, żołnierza AK skazanego w procesie pokazowym na karę śmierci, straconego w więzieniu na ul. Rakowieckiej strzałem w tył głowy. Nie jest wykluczone, że mogliśmy nieść właśnie szczątki ojca pani Marii, które nie zostały jeszcze zidentyfikowane – mówi Patryk Pawłowski członek Stowarzyszenia Historycznego im. 5 Wileńskiej Brygady AK. – Jeszcze nie tak dawno stałam w dołach śmierci, przesiewając na sitach ziemię, aby nawet najmniejsze szczątki zostały wydobyte i godnie pochowane. Dziś to miejsce wygląda już zupełnie inaczej, teren jest wyrównany. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości powstanie tu panteon z „prawdziwego zdarzenia”, taki jak choćby na Cmentarzu Orląt we Lwowie, bo ci, których zamordowano, a następnie tu ukryto, zasługują na szczególne upamiętnienie – dodaje Joanna Domeracka, wolontariuszka z Malborka.

 

Wolontariusze z Malborka uczestniczyli też wcześniej w pracach poszukiwawczych na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. – W tych pracach braliśmy już udział m.in. z Robertem Jamrozem, członkiem Stowarzyszenia 5 Brygady, co zaowocowało odnalezieniem legendarnej sanitariuszki 5 Brygady, Danuty Siedzikówny ps. „Inka” oraz ppor. Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”. Niebawem kolejne poszukiwania, m.in. w Lublinie oraz Sztumie, w których także będziemy brać udział. To nasz obowiązek dla państwa polskiego, dla pamięci o żołnierzach wyklętych oraz ich rodzin – informuje Patryk Pawłowski.

 

(AIP)

 

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520