Ujęcia wody pitnej w Warszawie są bezpieczne mimo awarii kolektorów odprowadzających nieczystości z lewobrzeżnej części miasta. Stołeczne służby miejskie od wczoraj prowadzą kontrolowany zrzut ścieków bezpośrednio do Wisły.
Woda w warszawskich kranach nadaje się do picia, ponieważ jej ujęcia nie są zanieczyszczone, wszystkie znajdują się powyżej miejsca awarii – zapewniła na antenie radiowej Trójki rzecznik Mazowieckiego Wojewódzkiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Joanna Narożniak.
Joanna Narożniak poinformowała, że niezależnie od stałego harmonogramu badań w warszawskich wodociągach woda będzie dodatkowo sprawdzana. „W związku z kryzysową sytuacją Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Warszawie od rana prowadzi pobieranie i badanie prób wody” – dodała.
Rzeczniczka Mazowieckiego Wojewódzkiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego zaznaczyła, że o jakość wody pitnej mogą być spokojni także mieszkańcy Płocka. Chociaż w najbliższym czasie do Wisły na terenie miasta dotrze zanieczyszczona woda, miejskie ujęcia są bezpieczne. Wzrośnie też liczba i częstotliwość badań stanu wody w płockich wodociągach.
**
Sanepid przestrzega przed kąpielą w Wiśle na terenie Warszawy oraz na północ od stolicy. Przez rzekę w tych miejscach przejdą zanieczyszczenia zrzucone z lewobrzeżnej części Warszawy po awarii kolektorów w oczyszczalni „Czajka”.
Jak zaznaczyła rzeczniczka Mazowieckiego Wojewódzkiego i Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Joanna Narożniak, mimo że na terenie województwa mazowieckiego nie ma oficjalnie wyznaczonego kąpieliska na Wiśle, to z powodu upałów ludzie kąpią się w rzece. Dlatego na antenie radiowej Trójki zaapelowała, by pod żadnym pozorem nie wchodzić do zanieczyszczonej wody.
Inspektoraty sanitarne zalecają też, by wody z zanieczyszczonej ściekami Wisły nie korzystali rolnicy, zwłaszcza że w czasie suszy wodą z rzeki często są pojone zwierzęta gospodarskie. Joanna Narożnik przestrzegła, że woda z zanieczyszczonej Wisły może być groźna dla ich zdrowia. Zaznaczyła też, że w zagrożonej części rzeki nie należy łowić ryb.
Służby sanitarne przypominają, że informacje o stanie wody można śledzić na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych inspektoratów sanitarnych.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/pr3/hm/zr
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/pr3/hm/zr