HomeMazowieckie

Warszawa: Lecz Kaczyński be, Paweł Adamowicz cacy? Stołeczni radni zadecydowali o alei imienia Adamowicza

Warszawa: Lecz Kaczyński be, Paweł Adamowicz cacy? Stołeczni radni zadecydowali o alei imienia Adamowicza

Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o nadaniu imienia Pawła Adamowicza alei w jednym z miejskich parków. W poniedziałek 13 stycznia minął rok od zamachu na życie wieloletniego prezydenta Gdańska, który zmarł 14 stycznia 2019 roku.

Nazwanie jednej z alei imieniem Pawła Adamowicza to inicjatywa prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Prezydent Gdańska, wybitny samorządowiec, współtwórca sukcesu polskiej samorządności po 1989 roku i po prostu dobry człowiek, który do ostatnich chwil wraz ze swoim miastem “dzielił się dobrem”.

 

Rada Miasta Stołecznego Warszawy poparła mój projekt – w stolicy będzie aleja Pawła Adamowicza – napisał na Twitterze prezydent Rafał Trzaskowski. Imię zmarłego prezydenta Gdańska nosić będzie aleja parkowa w Śródmieściu. Biegnie ona od ulicy Jazdów, wzdłuż zachodniej krawędzi Parku Tadeusza Mazowieckiego, a następnie – w granicach parku – do ulicy Górnośląskiej. Na sesji stołecznych radnych obecni byli wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak oraz poseł Piotr Adamowicz, brat prezydenta Pawła Adamowicza, którzy podziękowali za przyjęcie uchwały.

 

W ubiegłym roku, kilka tygodni po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, otrzymał on od warszawskich radnych tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. W poniedziałek 13 stycznia przed południem w Gdańsku otwarto aleję imienia Pawła Adamowicza. To oddana do użytku inwestycja o roboczej nazwie Nowa Bulońska. Gdańscy radni przyjęli w tej sprawie uchwałę na grudniowej sesji.

 

[polecane]19640879[/polecane] 13 stycznia odsłonięto również tablicę pamiątkową oraz znak ustawiony w miejscu, w którym rok wcześniej Stefan W. ugodził nożem prezydenta Pawła Adamowicza podczas 27 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym w Gdańsku. W uroczystości wzięły udział tysiące gdańszczan oraz przyjezdnych.

 

aip

COMMENTS