HomePOLSKAMazowieckie

Warszawa: Interwencja policji podczas demonstracji przy Nowym Świecie

Warszawa: Interwencja policji podczas demonstracji przy Nowym Świecie

Podczas demonstracji w Warszawie, w rejonie Nowego Światu i ronda de Gaulle’a, doszło do agresji pomiędzy grupami młodych osób – informuje stołeczna policja. Rzucano różnymi przedmiotami i pirotechniką oraz atakowano się fizycznie. Warszawska policja podkreśliła, że podjęła działania, zapewniające bezpieczeństwo osób postronnych.

W stolicy odbywa się protest przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego, organizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Wśród uczestników znajduje się część polityków opozycji z Platformy Obywatelskiej i Lewicy.

Na rondzie Dmowskiego zebrał się wielotysięczny tłum, który maszerował z trzech kierunków: z placu Zawiszy, placu Zamkowego oraz Kancelarii Premiera. Protest odbywa się pod hasłem “Marsz na Warszawę”.

Wcześniej warszawska policja poinformowała, że funkcjonariusze podjęli zdecydowane działania wobec grup pseudokibiców, którzy zagrażali bezpieczeństwu innych osób, a także używali pirotechniki. Działania są był prowadzone rejonie Wisłostrady i ulicy Karowej oraz Starego Miasta. Są pierwsze zatrzymania. “Interwencje policjantów w rejonie Starego Miasta wywołały agresywne zachowania grup pseudokibiców, rzucających racami w kierunku innych ludzi i funkcjonariuszy. Policjanci użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i granatów hukowych. Dotychczas zatrzymano kilkanaście osób” – czytamy na Twitterze warszawskiej policji.

Demonstracje odbywają się w Warszawie, a także w innych miastach kraju. Pierwotnie wymierzone były w orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, ale przerodziły się także w manifestacje antykościelne i antyrządowe.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Twitter: Policja Warszwa/d Pilecki/w dwi/

COMMENTS