HomePOLSKA

Warszawa, Gdańsk i Kraków – Demonstracje z żądaniem uwolnienia Nadii Sawczenko

Warszawa, Gdańsk i Kraków – Demonstracje z żądaniem uwolnienia Nadii Sawczenko

Warszawa, Gdańsk i Kraków – w tych trzech miastach odbędą się dziś demonstracje z żądaniem uwolnienia Nadii Sawczenko. Ukraińska pilot wojskowa jest przetrzymywana od 20 miesięcy przez Rosjan. Dziś przed rosyjskim sądem ma wygłosić mowę końcową.
Demonstracja w Warszawie odbędzie się przed rosyjską ambasadą o 18.00. Godzinę wcześniej rozpoczną się protesty przed konsulatami Rosji w Gdańsku i Krakowie. Manifestujący uznają za nielegalne wywiezienie Nadii Sawczenko do Rosji. Sam proces ma być, ich zdaniem, niezgodny z prawem, a zarzuty są sfingowane. Dotyczą one współudziału w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy. Grozi za to kara 23 lat kolonii karnej.
Matka Nadii Sawczenko, Marija, w nagranym oświadczeniu apeluje o wsparcie dla wysiłków na rzecz uwolnienia córki. „Pomóżcie matce, która ma 78 lat. Ja już zapomniałam, co to sen. Martwię się o swoje dziecko. Pomóżcie jej wyjść z tego więzienia” – podkreśla Marija Sawczenko.
Wczoraj demonstracje poparcia dla Nadii Sawczenko odbyły się w Kijowie, Lwowie i Londynie oraz Moskwie. W tym ostatnim mieście nie obyło się bez zatrzymań.

IAR/Piotr Pogorzelski /Siekaj

COMMENTS